Každý priateľ vám vie povedať: „Viem ako sa cítiš.“ Kto to ale myslí vážne? Pre intuitívnych ľudí, má táto fráza hlboký význam. Ako to, že o svojich priateľoch vieme veci skôr ako nám ich povedia? Cítime, čo sa prihodí, no nemáme na to žiadne vysvetlenia? Je to prekliatie či dar, o ktorý sme sa neprosili? A hlavne, čo urobíme ak sa raz stratí alebo zmýli?

 • Všímate si vecí, ktoré ostatní ľudia sotva postrehnú?
 • Napadajú vás dopredu veci, ktoré sa potom stanú?
 • Uprednostňujete hlbšie rozhovory pred nezáväznú konverzácií?
 • Zverujú sa vám ostatní so svojimi problémami?
 • Hľadajú u vás priatelia pochopenie a rady?
 • Ste fascinovaní duchovným poznaním?

Ak ste na tieto otázky odpovedali jasné áno, pravdepodobne patríte k vysoko vnímavým, teda intuitívnym, ľuďom. Vďaka tejto knihe možno pochopíte, ako funguje vaša intuícia. Ako sa dostať z nepríjemných situácií, do ktorých vás dostáva váš šiesty zmysel. Je načase zistiť, ako správne používať tento dar. Vedzte, že aj keď si to myslíte, je v poriadku vidieť veci, čo iným ostávajú skryté. Nie ste sami, aj my sme tu.

Zaujímavá kniha. Záleží však od toho, kto po nej siahne! V prípade číslo jedna, bude mať šťastie a vyberie si ju osoba ako ja- teda vysoko intuitívna. Vtedy skutočne poskytuje pomoc. Rovnako ako Ticho od Susan Cain pre introvertov, aj Heidi Sawyerová ošetruje rany zraneným dušiam intuitívnych ľudí.

Budete príjemne šokovaní, ako dokonale na vás sadnú opisy z prvej časti knihy. Zaspomínate si na situácie, do ktorých ste sa dostali nespočetnekrát, no sami ste možno nevedeli prečo. Však koľkokrát sme si už položili tú otázku: „Je so mnou niečo v neporiadku?“

„Prenasledoval ma strach v očiach mojich blízkych, keď som im rozprávala o veciach, ktoré som nikdy nemala odkiaľ zistiť.“

Pridlho ma prenasledoval strach v očiach mojich blízkych, keď som im rozprávala o veciach, ktoré som nikdy nemala odkiaľ zistiť. Pomohla od frustrácie, keď si priateľ pýta radu a nakoniec ide tvrdo proti nej, aby dokázal, že nemám pravdu. Lenže intuícia nikdy neklame. Aj to je súčasť toho, čo vás naučí prijať.

Zistíte, že tie „prkotiny“, ktoré evidentne „normálni“ ľudia vôbec neriešia, sú proste pre nás ostatných úplne prirodzené. Človek si zrazu hneď nepripadá tak sám. Teraz už viem, že tam vonku ma čakáte. Počúvate. A vidíte veci mojimi očami. Ste tam.

Lenže môže nastať aj to, že si ju vyberie „nezasvätený.“ V tomto prípade kniha nemôže byť veľkým prínosom, skôr sklamaním. Intuícia nie je niečo čomu sa dokáže človek priučiť. Buď ju máte alebo nie.

A vo svete, kde autorka vyzdvihuje „Vnímavých“, ako ľudí predurčených k veľkým veciam a úspechu, ľahko prepadnete skepse aj kritike, ak ste si podobné schopnosti nezažili na vlastnej koži. Ťažko vôbec dokáže pochopiť, o čom je reč…

„Táto kniha je veľmi špecifická. Je presne zameraná na svoje publikum.“

Nemyslím to v zlom. Práve naopak, verím, že to musí byť ešte viac stresujúce, ak si kúpite túto knihu a dostanete praktický návod na použitie prístroja, ktorý doma ani nevlastníte.

Táto kniha je veľmi špecifická. Je presne zameraná na svoje publikum, ktoré sa tu má nájsť. Ťažko povie niečo „nezainteresovanému divákovi.“ Pre niekoho takého by čítanie tejto knihy bolo ako sedieť v kine na filme v cudzom jazyku bez toho, aby ste mali titulky. Pravdepodobne ju zhodnotíte ako veľmi zlú kúpu a už ju viac neotvoríte.

Obdivujem Heidi Sawyer, že dokázala tak zložité vnímanie ľudí a sveta preskúmať a ešte zapísať do knihy. Intuitívni ľudia často mávajú veľmi nízke sebavedomie. Verím, že by ich mohla postrčiť správnym smerom. Čo môže byť krásnejšie ako čítať o téme, o ktorej sa sami obávame rozhovoriť?

Mínusové body by som tejto knihe udelila autorke (či prekladateľke) za strohú, obmedzenú slovnú zásobu. Používa tie isté prirovnania, opakuje rovnaké myšlienky ako verklík. Vyvolávalo to vo mne skľučujúci pocit, že každá nová strana prináša len niečo, čo som čítala predtým. Je to akýsi najnovší fenomén motivačnej literatúry. Autorky začínajú pôsobiť akoby potrebovali utešovať a presvedčovať sami seba.

„Čím ďalej je ťažšie nájsť iskru originality a niečo, čo vás nakopne čítať ďalej.“

Možno sa pýtate: „Nie je to pre „odbornú literatúru“ typické?“ Prečo by malo?! Čítala som psychológie vystavané čisto cez príbehy ľudí, ich snov aj rozhovoroch medzi žiakmi a učiteľom. Autorka proste zvolila najjednoduchší spôsob podania svojej informácie na úkor kreativity- čo by predsa pre intuitívnych ľudí s pravou hemisférou malo byť bližšie, ako opakujúce sa frázy!

Pomedzi tieto zhluky podobností je čím ďalej ťažšie nájsť iskru originality, novoty a niečo, čo vás nakopne čítať ďalej. Krásny pocit sa vytrácal niekde po polovičke. Sama sa pýtam: „Vedela by som túto knihu rovnako oceniť, keby som sa s ňou v prvej časti tak nestotožnila? Obávam sa, že odpoveď je nie.

Druhá polka knihy sa venuje praktickým radám, ktoré intuitívnom ľuďom pomáhajú rozvíjať svoje schopnosti. Naučiť sa nimi nebyť obmedzovaní, prijať samého seba a využiť ich naplno.

Znie to ako krásna myšlienka. Keby… Návody mi neboli neúplné a príliš mätúce. V konečnom dôsledku som nevedela, kedy ktorý použiť. Autorka tu často odkazuje na svoju prax a workshopy. Nemohla som si pomôcť, po čase som si pripadala ako pri čítaní obrovského dvesto-stranového letáku s reklamou na jej odbornú pomoc.

„Ak dúfate, že sa naučíte umeniu intuitívnych ľudí pomocou tejto knihy, bez prirodzeného daru, čaká vás mnoho-stranové sklamanie.“

Koniec som čítala s veľkým sebazaprením. Ja chápem, že ako psychológ, ktorý sa živí touto pomocou, nemôže prezradiť všetky svoje triky.  Radšej by som uprednostnila menej a poriadne návody, ako veľa neúplných- a teda nepoužiteľných. Isto nemám peniaze, čas a ochotu, ísť ju vyhľadať niekde do Anglicka. Napriek snahe pomôcť, trochu ma škrie pocit, že sa zameriava iba na ľudí vo svojom dosahu. A dostupnými peňaženkami.

Na záver by som povedala asi toľko: netreba knihu hneď zavrhnúť. Otvorila mi oči a môže aj mnohým z vás. Hlavne jej prvé kapitoly sú obrovskou pomocou a navnadili ma na hľadanie podobných kníh. Tie by mohli mať pre mňa omnoho väčší prínos, ako táto od Heidi Sawyerová. Bez jej prečítania by som k takémuto poznaniu nikdy nedošla.

Takže vnímavým jedincom odporúčam knihu ako šlabikár-niekde treba začať. Keď si budete veriť viac, skúste v tejto téme pohľadať niečo iné, čoskoro sa vám isto ozvem s mojimi novými objavmi. Moje recenzie vám vždy budú k dispozícií.

Ak dúfate, že sa naučíte umeniu intuitívnych ľudí pomocou tejto knihy, bez prirodzeného daru, čaká vás mnohostranové sklamanie. Preto si treba kúpu dobre zvážiť. Možno by som vám odporučila prezrieť v kníhkupectvo. Mne po pár náhodných strán bolo jasné, že je určená práve pre mňa.

Chceš sa podeliť o svoje dojmy? Máš otázku alebo pripomienku k článku?

Si vysoko intuitívny/a? Poznáš niekoho takého v tvojom okolí? Chceš sa podeliť o svoje osobné skúsenosti? Páčil sa ti tento článok? Napíš mi do komentárov. Odpovedám a teším sa na všetky názory!

Pozitíva

 • Dobrý začiatok pre zoznámenie sa s intuitívnymi ľuďmi a vlastnými schopnosťami
 • Na tak obtiažnu tému, pomerne dobré spracovanie
 • Príklady z autorkinho života

Negatíva

 • Časté opakovanie vecí
 • Návody na rozvíjanie sú nejasné
 • Nepomôže ľuďom, ktorí nemajú prirodzený dar

Komu sa bude páčiť?

Dobrá kniha na odraz. Kým som si neprečítala túto knihu netušila som, že moja intuícia nevychádza len z empatie. Bohužiaľ na moje sklamanie vám ju ani nerozvinie ani nepomôže ovládnuť. jediné, čo ponúknuť naozaj vie, je pocit, že na tomto svete ani ty nie si sám. Vedz, že aj na druhej strane monitora, sa jeden práve ukrýva...
6

Slušné

Štýl autora - 5
Príklady zo života - 7
Štatistiky a výskum - 6
Nájdenie odpovedí - 8
Využitie v praxi - 4

3 komentáre

 1. Vyzerá to byť na zaujímavú knihu, aspoň teda tá prvá polovica. Čo sa týka tej druhej, tak presne taký pocit mám aj z mnohých online webinárov. Chceš sa niečomu priučiť, a polovicu času z toho je len omieľanie o tom, že lepšie spravíš, ak si zaplatíš služby toho autora.
  Tiež mám vysokú intuíciu, konečne som sa naučila to vnímať ako moju hlavnú pozitívnu stránku, aj keď to bolo ťažké popritom, čo ti každý na tvoje slová odpovedal „nerieš sprostosti“, alebo „netrep, veľmi si domýšľaš.“ Sranda bola, keď sa tvoje „trepanie“ potom ukázalo ako pravdivé a smiala si sa nakoniec ty. Častokrát si to ale tí ľudia už neuvedomia. Mne stále pripadá, akoby som sem nepatrila a čakám, kedy ma nejakí marťankovia vezmú so sebou tam, odkiaľ som prišla. 😀
  Všimla si si mimochodom, ako dnes každý o sebe tvrdí, že je „iný“ a „originálny“ a všetci sú ovce, len on je lietadlo? A potom sa nakoniec aj tak ukáže, že všetci tí „iní“ sú si navlas podobní, všetci ťa rovnako pošlú dokelu keď sa prejaví nejaká tvoja čudná stránka (napríklad intuícia, keď už je o nej reč). Aj všetky články v médiách často propagujú „iných“ ľudí, čo však má jeden háčik. Všímaš? Všetky tie články majú spoločnú vec – propagujú ľudí, ktorí inak len VYZERAJÚ a iné veci ROBIA. Keby sme sa všetci rovnako obliekali, alebo všetci urobili rovnakú vec (otvorenie eko-kaviarne, alebo čo), tak by sme už zrazu neboli všetci iní, lebo jediné, čo nás odlišovalo, bol VÝZOR alebo ČINNOSŤ. 😀 Na jednom webe som dokonca čítala takú milú radu, že ako sa originálnym človekom stať. Wtf. Tak buď ním som už teraz, alebo ním nikdy nebudem, či? Všetci tú originalitu berú strašne povrchne, pritom podľa mňa je „inakosť“ skôr o charaktere, o tom o čom je táto knižka, a o tom čo na povrchu nevidno. Teba napríklad ani nepoznám, ale mám taký silný „tušák“, že tiež nebudeš z tých obyčajnejších a skutočne ťa od nich niečo odlišuje, aj keď to neviem pomenovať, ale ako keby to skrátka viem – so svojou intuíciou toto isto pochopíš. 😀 Nepríde ti divné poznať ľudí ešte predtým, než ti povedia svoje meno? Ja si s tým už pripadám občas ako idiot, ale čo narobíme. 😀
  Tak zatiaľ sa maj, vďaka za dobrý tip na knihu, nech sa ti darí s blogom!

  Odpovedať
  • Keď si spomenula to meno, úplne mi sa mi vybavila príhoda s mojím priateľom. Dá sa povedať, že som si ho vysnívala, keď som mala šesť rokov (znie to až smiešne, ja sama tomu dosť dobre nerozumiem ako je niečo také možné) ten sen končil s tým, že som odišla a povedala mu, že až raz budem pripravená stretneme sa opät v reálnom svete.
   Vtedy sa mi snívalo, že on bude môj prvý aj posledný priateľ. A o dvanásť rokov sme sa spoznali. Skutočne je môj prvý priateľ a ja jeho prvé dievča.
   Séria snov, kde som ho spoznala a nakoniec som stretla človeka s presne rovnakou povahou a správaním ako bol on. Čo sa týka intuície, toto bolo zatiaľ to najsilnejšie, čo sa mi podarilo. A napriek tomu, že sa ju beriem ako dar, často ma skôr desí. A desí ma tá predstava, že sa raz zmýli a ja jej už nebudem schopná viac veriť. Zatiaľ sa to nikdy nestalo, no čo ak raz… Bojím sa…

   A áno, práve to poznám, keď vidím…cítim?…ako si moji priatelia nejakým spôsobom ničia život a ja sa ich snažím varovať a nik ma nepočúva. A spätne si to ani neuvedomia. Jedna kamoška ešte hej, ale tá mi vyslovene povedala, že ona nechce, aby som mala pravdu a preto bude aj tak robiť po svojom, aj keby som si hovorila bohviečo. Žeby asi lepšie dopadla, keby sa mnou riadila, ale ona pravdu v tom momente nikdy neprijme…

   S originalitou ti to poviem ešte takto. Ja študujem literárnu tvorbu, som na škole pre budúcich spisovateľov 😀 no, skôr ľudí, čo milujú písanie telom aj dušou a ako vypadá naša trieda? Na to, že sme skupina umelcov, čo by mali byť extra originálni, sme prišli na to, že naše príbehy a povahy sú si extrémne podobné… 🙂

   Ak by si vedela a podobných knihách, Rowena, budem rada, lebo táto ma zaujala, ale reálne nepomáha na rozvoj našej intuície, len ti povie, že je to v poriadku a máš to brať ako dar, prečítaš si o ľuďoch ako ty, no mne osobne to nestačí 🙂 Rada by som vedela viac, no Intuitivní lide je prvá kniha, kde som sa o tejto téme dočítala 🙂

   Inak ďakujem krásne za komentár. Som rada, že sa mi cez recenziu podarilo spoznať ďalšiu intuitívnu osobu. Budem šťastná, ak sa ešte zastavíš.

   Odpovedať
 2. Stotožňujem sa s tvojím článkom, páčil sa mi. Ja som tiež vysoko intuitívna osoba, verím svojím pocitom, ktoré ma nikdy nesklamali. Ale keď sa mi stalo, že som ignorovala svoju intuíciu, resp. nejaké varovné príznaky, či už kvôli svojej občasnej ľahkovážnosti, prípadne podcenenia určitej situácie, vždy som na to istým spôsobom doplatila. Preto sa snažím viac počúvať svoje „vnútro“ a vyvarovať sa prípadných problémov. Táto kniha ma spočiatku oslovila, resp. myslela som si, že som sa v nej našla, avšak nebola písaná spôsobom, ktorý by vedel po celý čas zaujať moju pozornosť a priznám sa,že som ju vlastne ani nedočítala, pretože postupne u mňa opadal záujem o jej dočítanie. Mrzí ma to, lebo veľmi rada čítam psychologické knihy, mám ich dosť a vie ma veľmi povzbudiť, keď sa stotožňujem s autorkou v názoroch a potešiť, keď mi napr. priateľky povedia, že určitú knihu ako keby som písala ja sama. Ale bohužiaľ, táto kniha aspoň mne pripadala moc „filozofická“, myslím si, že mohla obsahovať radšej menej strán, ale ktoré by viac čitateľa upútali.

  Odpovedať

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude nikde zverejnená. Okná označené * je povinné vyplniť.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password