Gakkougurashi! | Zostaň v škole alebo umri! (recenzia)

Úžasné psychologické anime, ktoré ťaží zo svojho momentu prekvapenia, a preto vás dopredu varujem. Chcete si Gakkougurashi poriadne užiť? Potom nechajte recenzie tak! Choďte do toho bezhlavo! Ja sa vám, samozrejme, pokúsim prezradiť čo najmenej, no ak dáte na moju radu, už prvá časť vás vtiahne a nepustí!

Yuki miluje svoju školu. Pre ňu je to miesto plné aktivít, a napriek problémom sa spolu so svojimi kamarátkami snaží byť vzorná členka Klubu života v škole. Čo iné vám aj ostáva, keď všetci vaši priatelia a rodina sú už dávno mŕtvi a okolitý svet sa zmieta v apokalypse?

Ja som mala práve to šťastie, že som sa do Gakkougurashi (alebo inak School-Live! ) pustila bez akýchkoľvek informácií.

„Prvé scény sa mi zdali až príliš detinské. Potom prišla rana ako zo vzduchovky!“

Prvé scény sa mi zdali až príliš detinské. Yuki je prehnane premotivované dievča, ktoré svoj zmysel života nevidí v ničom inom než v škole.

Už som rozmýšľala nad tým, do čoho som sa to nechala zatiahnuť, a potom prišla rana ako zo vzduchovky!

„Zvrátenosť v roztomilosti. To rozhodne pre anime nie je nič nové… Tak čím je Gakkougurashi také výnimočné?“

Toto anime ani zďaleka nie je tak nevinné, ako sa na prvý pohľad zdá. Však čo iné by sme čakali od diela, ku ktorému má najbližšie, už recenzovaná, Madoka Magica? Zvrátenosť v roztomilosti, to rozhodne pre anime nie je nič nové… Tak čím je toto anime také výnimočné?

Gakkougurashi si s vami zahrá silné psychologické hrádky. Ponúkne rôzne pohľady postáv, ktoré tú istú scénu vidia úplne inými očami, často až tak rozdielne, že sa začnete pýtať: „Čo z toho je skutočné?“ Všetci sme tu klamári, hráme len svoju úlohu, no je klamstvo pre priateľa správne?

„Výlety do minulosti a odhaľovanie, čo sa v škole vlastne deje.“

Spoznávanie ostatných dievčat bolo pre mňa rovnako zaujímavé. Každá z postáv je pomerne unikátna, napriek tomu, že sa zo začiatku zdajú ploché.

Výlety do minulosti a odhaľovanie, čo sa v škole vlastne deje, ma donútili si z každou vybudovať veľmi silné puto.

O to viac bolí, keď začneme o členov klubu prichádzať. Čo? Mysleli ste si, že takéto roztomilé anime sa zaobíde bez smrti? Zjavne ste sa ešte nič nenaučili… Nečakajte však žiadne krvavé anime. To rozhodne nie.

Menšie sklamanie mi priniesol samotný koniec. Až neskôr som sa dozvedela, že príbeh je vlastne podľa mangy, takže anime je len akousi upútavkou na mangu- ako aj Deadman Wonderland.

Našťastie nie tak príšerne bez zmyslu odseknutý, no nemohla som si pomôcť. Videla som, že tam niečo chýba, že si to pýtalo viac…

Napriek tomu, ako to môže pôsobiť, celé anime je pomerne odľahčené. Vystihuje to viac charaktery postáv aj spôsob života, aký si spolu zvolili… Lenže to sa nemusí stretnúť práve s pochopením.

Na rozdiel od Madoky nepôsobí na psychiku tak zničujúco, skôr sa snaží šokovať, čo sa mu na môj vkus relatívne darí. Preto je pomerne ťažké ho zaradiť, je možno, že ak hľadáte niečo hlboké, budú na vás mnohé scény pôsobiť skôr detinsky, a naopak na oddychové pozeranie spracúva nie práve veselé témy…

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Chceš sa podeliť o svoje dojmy z anime? Čítal si aj mangu? Ak by prišla apokalypsa, koho by si ako prvého podhodil zombiekom? Ja moju bývalú učiteľku angličtiny.  Napíš mi do komentárov. Odpovedám a teším sa na všetky názory!

(Ale nezabúdaj vyznačiť spoilery. Nekaz zážitok iným!)

Pozitíva

  • Psychológia hlavnej hrdinky
  • Rozličné pohľady na tú istú skutočnosť
  • Neustále prekvapenia

Negatíva

  • Dôležitý moment prekvapenia
  • Pokračuje len v mange
  • Roztomilá kresba väčšinu ľudí zmätie
  • Prvý diel sa až do poslednej scény zdá infantilný (je dôležité dôjsť na koniec)

Komu sa bude páčiť?

Gakkogurashi je viac zamerané na psychológiu postáv než na príbeh. Prvý diel vás nesmie odradiť, je dôležité si ho pozrieť celý a dávať pozor. Napriek vážnosti si vie nájsť odľahčené momenty, čo kresba len podporuje. Ak máte chuť na niečo netradičné, je to dobrá voľba.
8.4

Skvelé

Príbeh (originalita, zábavnosť/hĺbka) - 9
Dej (logický sled, plynulosť, dynamickosť) - 9
Hlavná postava - 9
Vedľajšie postavy - 8
Animácia a hudba - 7

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude nikde zverejnená. Okná označené * je povinné vyplniť.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password