Ga-Rei Zero | Zabili by ste z lásky niekoho, koho milujete?

Zabili by ste z lásky niekoho, koho milujete? Takmer každá recenzia na Ga-Rei Zero asi bude začínať podobnými slovami. Citát z tohto anime je niečo, čo sa vám pri sledovaní hlboko vryje do srdca.

Smutný príbeh dvoch nevlastných sestier v boji s prastarými demónmi, ktorým nie je nič sväté, neostáva iné, než skrížiť meče proti sebe. Sestry upadajú do väčšej a väčšej temnoty ako odhaľujú tajomstvá a intrigy Vymietačov a začína byť jasné, že ak v súboji vyhrá hociktorá, nebude to víťazstvo ani pre jednu. 

Dá sa povedať, že podobných anime nájdete všade plno. Blood+, Elfen Lied, Gunslinger Girl, Witch Hunter Robin. Prečo by práve toto malo byť také výnimočné?

Ga-Rei Zero vie pekne zapôsobiť na city. Možno práve chronologické prehodenie epizód ho robí takým výnimočným. No z môjho pohľadu ide skôr o jeho plynulosť a vierohodnosť.

Za tých dvanásť dielov si ma až neuveriteľne dokázala získa každá postava. O to horšie sa mi toto anime sledovalo, keď sa veci začali vyhrocovať…

Vzťah medzi Isayama Yomi a Tsuchimiya Kagurov, našimi hlavnými hrdinkami, je tak prirodzený a zároveň nepresladený, že je jedno, kto sa rozhodne toto anime pozerať.

„Ga-Rei Zero nechýba akčnosť , divoké príšery. Dokonca tu nájdete pár vtipných momentov.“

Ich priateľstvo je typickou ukážkou duší, ktoré sa našli, aby prežili. Obe si prešli ťažkými časmi, stratili rodinu a vo svete, kde musia bojovať s príšerami, ktoré nik iný nevidí, žijú iba jedna pre druhú a pár svojich priateľov.

Ga-Rei Zero nechýba akčnosť , divoké príšery. Dokonca tu nájdete pár vtipných momentov.

Zápletka je celkom jednoduchá, lenže to nič nezmení na tom, že dej je naozaj pekne spracovaný. Núti vás vžiť sa do konania hlavných hrdinov, čo autori ešte podtrhli absenciou openingu, na začiatku a na konci anime. Taká drobnosť. A predsa vďaka tomu Ga-Rei Zero dostalo omnoho väčší spád.

„Najväčší problém tohoto anime je práve jeho úvod. Z nejakého dôvodu má úplne inú atmosféru a poňatie, ako celý zvyšok anime.“

Ale má to háčik.

Najväčší problém tohoto anime je práve jeho úvod. Autori sa snažili o mierne chronologické prehodenie epizód, takže prvá časť je vlastne predposlednou a nadväzuje na koniec.

Z nejakého dôvodu má úplne inú atmosféru a poňatie, ako celý zvyšok anime. Na mňa pôsobil príliš lacno.

Ocitnete sa v akčnej scéne, kde pomaly ako v amerických filmoch nejde o nič iné než ničenie, poriadne výbuchy, streľbu, čím viac mŕtvych, tým lepšie! Netušíte, čo sa deje a evidentne sa vám to nikto nehodlá vysvetliť. Preto chápem, že mnohí fanúšikovia sa na tento zmätok dosť sťažujú.

Keby ma neboli upozornili, že anime nemám podľa tohto dielu hodnotiť, alebo sa k nemu vrátiť až dôjde jeho chronologické poradie, asi by som to vypla a už nikdy sa k tomu nevrátila. A to by bola ohromná škoda!

„Autori sa s týmto dielom rozhodne nehrali v rukavičkách“

Niekoho to chytí a odštartuje, pretože po akčnom začiatku sa vrátite do pokojných časov, kde sa nič nedeje. Začína taký typický anime úvod, ktorému musíte dať čas na rozbeh.

Mne osobne ten úvod nesadol. Bola som radšej práve za tie pokľudnejšie časti, kde som si vytvárala vzťah ku každej postave, pretože keď začalo ísť do tuhého a bolo jasné, že som nastúpila na jazdu, ktorá nemôže skončiť dobre, ledva som lapala po dychu!

Okrem tohto už anime takmer nie je čo vyčítať. Po dlhej dobe konečne anime, čo spracúva pravú lásku medzi priateľmi, či sestrami (ak chcete).

Animáciou na svoj rok vydania nezaostáva ani za modernými anime. Autor sa s týmto dielom rozhodne nehral v rukavičkách, takže ak vám nevadí tá trocha krvi (a poriadna psychická devastácia), prosím, máte sa na čo tešiť. Rozhodne si nemyslím, že Ga-Rei je práve to anime, ktoré sadne každému, no osobne by som mu dala šancu.

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Chceš sa podeliť o svoje dojmy z anime? Aké iné krátke anime by si poradil/a? Napíš mi do komentárov. Odpovedám a teším sa na všetky názory!

(Ale nezabúdaj vyznačiť spoilery. Nekaz zážitok iným!)

Pozitíva

  • Na rok vydania skvelá animácia
  • Dobré charaktery
  • Pekne spracovaný motív sesterskej lásky
  • Na krátke anime výborný dej

Negatíva

  • Prvá epizóda má úplne iné poňatie než zvyšok anime

Komu sa bude páčiť?

Pre koho je Ga-Rei Zero? Pre každého, kto hľadá niečo akčné a zároveň niečo, čo ho aj dokáže chytiť za srdce. Na krátke anime výborne vykreslený dej aj postavy. Nehodnotte však podľa prvého dielu. Buď ho úplne preskočte a pustite až ako predposledný (kam patrí) alebo počkajte pár dielov, kým zistíte či vám sedí. ja verím, že bude!
6.8

Slušné

Príbeh (originalita, zábavnosť/hĺbka) - 8
Dej (logický sled, plynulosť, dynamickosť) - 7
Hlavná postava - 6
Vedľajšie postavy - 6

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude nikde zverejnená. Okná označené * je povinné vyplniť.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password