• Posvieťme si na to!

Fullmetal Alchemist | Zoznámte sa s chlapcom z ocele a srdom zo zlata

Človek nemôže získať nič bez toho, že by niečo obetoval. Aby ste niečo získali, musíte obetovať niečo rovnakej hodnoty. To je prvý zákon alchýmie. Kedysi sme verili, že je aj jediným zákonom sveta.

„Fullmetal Alchemist je skutočne jedno z vrcholných diel anime. Príbeh je prepletaný hlbokými úvahami a silnými emóciami, ktoré vás doslova zrazia na zem.“

Úspešnejším seriálom je u nás už hádam len Bleach či Naruto. Fullmetal achemist obsadzuje prvotné priečky vo všetkých prieskumov a len málokto by mu dokázal dať menej než päť a pól hviezdičky.

Postavy konajú tak reálne! Budete bojovať s túžbou sa im hodiť okolo krku a utešiť ich.

Alchýmia. V našom svete to voláme veda, občas dokonca mágia. Zákon o rovnocennej výmene však platí v oboch svetoch.

Bratia Elricoví , Edward a Alphonse, túto dohodu porušia vo chvíli, keď sa pomocou ľudskej transmutácie pokúsia oživiť ich mŕtvu matku. Bohužiaľ, ani Alchýmia nemá tú moc ovládať smrť a tak to, čo vychádza z kruhu sa nedá považovať za niečo ľudské.

Bratia Elricoví za svoju nezodpovednosť zaplatili obrovskú cenu v podobe Edwardovej ruky a nohy a Alovho tela. Edward končí s mechanickými rukami a Alphonsová duša sa pripútala k starému brneniu.

Od tej doby sa spolu snažia vrátiť svoje staré telá, pre ktoré sú schopní obetovať takmer všetko. Putujú krajinou a snažia sa rozlúštiť prastarú legendu o kameni mudrcov- predmete tak silnom, že nepodlieha ani zákonom Alchýmie.

Zlatým vrcholom tohto anime sú jeho dokonalo prepracované postavy.

Každá postava si za sebou výrazne nesie svoju minulosť a to u nich spôsobuje morálno-etické rozpory. Často nie len jednotlivých postáv, ale aj skupín.

„Anime má atraktívnu kresbu. Rýchly a pútavý dej bez zbytočných scén dopĺňaný skvelou hudbou.“

Možno práve preto vás toto anime donútiť súcitiť so sériovými vrahmi, bezduchými vojakmi, zvrátenými vedátormi, zradcami či neľudskými monštrami.Postupom času všetci prechádzajú istým vývojom.

Najzreteľnejšie je to asi u hlavnej postavy Eda, ktorý často stojí nad otázkami toho, čo je správne, ľahké, dobré, zlé, alebo aspoň prijateľné.

Napriek pochmúrnej téme si toto anime nenechá újsť príležitosť vyčariť vám úsmev na tvári.

Z celého seriálu ma najviac fascinovala sila Alovho a Edwardového spojenia. Mnoho súrodencov by im mohlo ich vzťah závidieť a napriek tomu, že často nie je dokonalý, lásku a oddanosť je cítiť aj v chvíľach rozorvanosti.

Druhé najväčšie prekvapenie sú homunkolovia. Kreativita, s ktorou boli stvorení a rozmanitosť ich schopností vás okamžite očarí. Miestami som normálne rozmýšľala či Edward robí správnu vec…

„Ak túžite po lepšom konci odporúčam pozrieť remake podľa mangy Brotherhood.“

Anime má atraktívnu kresbu. Rýchly a pútavý dej bez zbytočných scén dopĺňaný skvelou hudbou.

Koniec ma dojal k slzám a aj keď s ním nie som celkom spokojná, je to len ďalší dôvod prečo s Fullmetal Alchemist pokračovať ako film. Bohužiaľ film sa nakoniec ani zďaleka nevyrovnal seriálu, nie je len, že je omnoho nudnejší, no zároveň ho akoby odkláňal od všetkého dobrého v anime.

Ak túžite po lepšom konci odporúčam pozrieť remake podľa mangy Brotherhood. Tvorcovia samozrejme rátali, že už viete podrobnosti bývalého kúsku a zhrnú v jednom diely a potom pokračuje celkom nový príbeh. Obe anime sa zameriavajú charakterovo na iné postavy a tak celkový obraz dostanete až si naozaj pozriete obe verzie.

U seba nemôžem vyjadriť nič viac, ako nadšenie a želám vám, aby sa vám to páčilo tak ako mne!

Páčila sa vám recenzia? Videli alebo pozriete si toto anime? Máte nejakú obľúbenú postavu? Alebo hlášku? Odporučili by ste ho ďalej? Napíš mi svoj názor do komentára!

Napíš komentár

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?