• Search
  • Lost Password?

Flow: Naučte sa brať život ako hru | RECENZIA

Nedávno som si do denníku zapísala jednu svoju myšlienku: „Dospelosť je obdobie, ktoré sme si vymysleli, aby sme ospravedlnili čas, keď robíme rozhodnutia, ktoré nás nerobia šťastných.“ Kto z nás vie povedať, čo je to šťastie? Už od čias starovekého Grécka sa snažíme zodpovedať túto otázku. Dnes nie sme ani o krok bližšie. Žeby prišiel čas to zmeniť?

Poznáte význam slova flow? Psychológ a autor Mihaly Csikszentmihalyi ho definoval ako ponorenie  sa do činnost, pri ktorej sa nič iné nezdá dôležité. Osobne som si tento pocit zažila len párkrát. Vždy to bolo pri písaní. Nehovorím, ale aby ste zobrali pero do ruky a začali si čmárať. Každý z nás má inú činnosť,ktorá prináša flow.

„Príbehy obyčajných, jednoduchých ľudí, ktorí našli flow v každodenných činnostiach.“

Flow zažijete pri umývaní riadu, pri pozorovaní prírody, cvičení. Je to pocit, ktorý chcete zažiť znovu. Nemusíte svoj život zasvätiť tejto činnosti, ale určite by ste flow mali zaradiť do svojho života, pretože táto kniha mi ukázala, že flow nie je o hľadaní, ale o neustálom vytváraní.

Ak sa vám zdá článok trochu zmätočný, bude to asi tým, že túto knihu je ťažké vysvetliť a opísať.  Flow vám rozpovie mnoho príbehov obyčajných, jednoduchých ľudí, ktorí našli flow v každodenných činnostiach alebo vo svojej práci… Tieto pasáže ma oslovili najviac. Príbehy sú písané jasne a pútavo. Máte možnosť posadiť sa do kresla, vypiť si horúcu čokoládu a vypočuť si nejaké múdro.

„Flow vám rozpovie mnoho príbehov obyčajných ľudí.

Väčšinou je trochu nepríjemné, že príbehy nám vlastne nenápadne vnucuje cudzí život, iné rozhodnutia, presvedčenia, ale všetci máme potrebu byť šťastní. Nie nachádzať sled náhodných udalostí, chceme zažívať niečo plynulé a krásne. Vytvoriť si rád v neustálom chaose a to nejde napodobňovaním iných.

„Každé dítě, než si začne uvědomovat samo sebe, jedná spontánně, s naprostou nenuceností a plným zaujetím. Nuda je něco, čemu se děti musí těžce učit, je to reakce na uměle omezené možnosti volby.“

Neviem, či ste niekedy čítali eseje, ale Flow má dosť podobný štýl. Miestami vedecká a chladná, inokedy ľudská a pútavá. Opiera sa o mnoho poznatkov, ktoré si nemáte šancu dlhodobo zapamätať. Preto mi trvalo takmer tri roky, kým som ju prečítala. Častokrát som sa pristihla, ako zrazu čítam známu pasáž. Prečo mi tie predtým známe neboli? Flow sa v pasážach neopakuje, no ak si na knihu nechávate viac času, veľmi ťažko sa zapamätáva.

„Miestami vedecká a chladná, inokedy pútavá a ľudská. “

Ako hovorím, Flow je náročná kniha. Úžasná, ale pre začiatočníkov dosť zložitá. Na druhú stranu, už teraz môžete predpokladať, že je iná než 99% kníh na trhu. Dnešné poňatie šťastia totiž vypadá kŕčovito a nemožne – buďte stále veselí vždy a všade. Každému musí hneď dôjsť, že šťastie nepríde na zavolanie.

Flow v niekoľkých kapitolách neposkytuje len návod na šťastie, hovorí o histórií jeho skúmania, hodnotách a vzťahu k našim myšlienkam a prístupu k životu. Skutočne vidí život ako hru, kde si potrebuje vytýčiť pravidlá a hrať o víťazstvo.

„Flow je kniha pre skúsených.“

Úzko pracuje s intuíciou a pohľadom na život a povedala by som, že už je vyšším stupienkom v snažení. Pre niekoho môže byť podobné zmýšľanie tak prirodzené, že mu kniha neprinesie nič nové, pre iných bude ešte nedosiahnuteľná.

Musíte si dobre uvážiť, kedy po nej siahnete. Ste zmierený sám so sebou? Máte správne a prosperujúce vzťahy. Nenávidíte svoju prácu alebo všade vidíte príležitosti? Táto kniha vás nenaučí, ako byť spokojný sám so sebou. Stavia na tom, že už v živote za sebou máte pár skúseností a chcete niečo viac. Máte správne základy? Háčik je, že sa to nedozviete, kým si ju nekúpite…

Jang Fej nebol na svoju smrť pripravený. Vlastne si ju ani poriadne nepamätá. Vie len, že na pohreb nemá dosť peňazí, a tak sa sedem dní potuluje svetom.

Prečítaj si recenziu

Každý priateľ vám vie povedať: „Viem ako sa cítiš.“ Kto to ale myslí vážne? Pre intuitívnych ľudí, má táto fráza hlboký význam.

Prečítaj si recenziu

Po našich predkoch dedíme omnoho viac, než si myslíme. Nie sú to iba naše vlasy, oči, zmysel pre hudbu, nadanie v práci.

Prečítaj si recenziu

Pomohla ti Imaginaria? Zdieľaj!

Ak áno, pripoj sa k ďalším čitateľom, ktorí šíria kvalitný obsah. Zdieľaj ho a pripoj sa k fanúšikom Imaginaria.sk na našom Facebooku. Stretneme sa u ďalšieho článku!

Leave a reply

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Follow us

Proactively formulate resource-leveling imperatives through alternative process improvements.