• Search
  • Lost Password?

Fate/Apocrypha | Vojna, čo priniesla len sklamanie (Recenzia)

Čo sa vám vybaví pri slove Fate? Väčšina ľudí už vie, že je to prísľub úžasných charakterov, epických bitiek, nečakaných zvratov. Nuda, keď viete, čo čakať, však? Tak si štúdio zmyslelo, že je čas na zmenu!

Do prvých radov postavili lúzra, vytvorili milostný trojuholník medzi dvoma chlapmi a sväticou. Hups! Už som prezradila tajomstvo. Vitajte v novej bitke o svätý grál vo Fate Apokalypsa…Teda Apocrypha.

O čom bude príbeh?

Príbeh sa mierne pozmeňuje. V boji o svätý grál sa nestretnú mágovia z rôznych rodov, ale dve znepriatelené frakcie. Svätý grál už je niekoľko rokov v rukách silného magického rodu, čo znepokojuje Asociáciu čarodejov, ktorí by ho najradšej využili pre vlastné poslnenie politickej moci. V meste sa schyľuje k vojne. Štrnásť bojovníkov opäť povstáva, no na zem sa dostáva aj nový druh bojovníka-Ruller, ktorý má za úlohu kontrolovať celú situáciu.

Pri veciach, ktoré milujeme zvykneme prižmúriť oči. Najprv jedno, ak to nepomôže, tak druhé. V tomto prípade by som musela prejsť na taktiku čiernovlasej baby z Corpse party, no i tak by som počula Siegov otravný hlas plný sebaľútosti. Na rozdiel od minulých častí, Fate/Apocrypha sa nemá veľmi čím pýšiť.

„Mordred so svojim majstrom tvoria skutočne zaujímavý tím. Ako jediní dokážu do hry priniesť aj humor.“

Postavy, napriek historickému pôvodu, sú spravené akosi fádne. Väčšina pôsobí ako bábky v rukách svojich pánov, bez vlastných ambícií a osobností. Tie najzaujímavejšie umierajú ešte v prvej polovici, v horšom prípade s nami ostanú dokonca, ale nič sa o nich nedozvieme. Radšej umri, kulisa, umri! Nech sa nezistí, že s tebou vlastne nemali žiadne plány…

V príbehu samozrejme existuje pár výnimiek. Dieťa Jack Rozparovač, ženská podoba Frankenštaina, vyjadrujúca svoje emócie rozličným vrčaním, či Mordred/ka so svojim majstrom. Tí tvoria skutočne zaujímavý tím. Ako jediní dokážu do hry priniesť aj humor, dokonca nečakanú akciu.

Anime značne zachraňuje druhá polka, no ťažko pomôcť dielu, kde sú všetci výraznejší než hlavná postava. Sieg prináša do Fate starú nostalgiu s Homunkulami. Lenže ani zďaleka sa nemôže rovnať šarmu a charizme bielovlasých krások Ilyi a Irisviel.

„Po ostatných stránkach je Fate/Apocrypha skôr priemerné anime.“

Siegov najväčší úspech je, že dokázal utiecť zo skúmavky. Sám o sebe je to presne tá stereotypná postava, čo sa snaží prísť na zmysel života pod pseudovážnymi myšlienkami, ktoré sa aj vďaka jeho konaniu-nekonaniu ukazujú ako úplne prázdne. Séria opomína všetky morálne rozpory a hlboké dialógy, na aké sme zvyknutí napr. zo  Fate/Zero.

Po vizuálnej a hudobnej stránke Fate/Apocrypha na svojich predchodcov mierne stráca. Prostredia sú pomerne jednotvárne, síce boli robené podľa reálneho podkladu. Ak si porovnáte pár dielov zistíte, že animácia sa v mnohom líši aj v samotných dieloch.

Najlepšie to vidieť na 22. dieli. Nebudem vám spoilerovať dej! No ak si Fate/Apocrypha rozhodnete pozrieť, sústreďte sa pri tejto časti na detaily. Vidíte ich tam vôbec? Animácia pripomína šialenú kresbu Kill la Kill. Veľké výbuchy,chaos, farby. Kde sa podela veľkoleposť? Hlavou mi behala jediná myšlienka- došli štúdiu ku koncu peniaze? Nehovoriac o tom, že všetky boje postrádajú zmysel, ak vám nezáleží na tom, kto umrie…

Celkový dojem

Celkovo Fate/Apocrypha hodnotím ako najslabšiu sériu vo svete Fate. Pomalý a rozvláčený dej, ktorý dopredu posúva zatiaľ najmenej zaujímavá hlavná postava, pri čom po ostatných stránkach je Fate/Apocrypha skôr priemerné anime. Verím, že verní fanúšikovia si ho pozrú a neznalí no…choďte začať pri Fate/Zero a potom sa sem aj tak dopracujete…

[/vc_column][/vc_row]

Názov: Fate/Apocryhpa

Žáner: Akčný / Dobrodružný / Fantasy

Dĺžka: 25 x 24 minút

Rok vydania: 2017

O čom je séria Fate?

Príbehy spája vojna o svätý grál. Každých pár rokov nastane čas, keď mágovia povolajú hrdinov z minulosti, aby sa spolu stretli v boji na život a na smrť. Séria je výnimočná pre svoje netradičné podanie historických postáv, alternatívnych vesmírov. Medzi fanúšikmi si vybudovala povesť výborného akčného anime s krásnou animáciu a prepracovanými postami.

Fate/Apocrypha malo nastarosť štúdio A-1 Pictures. Čo ste od nich mohli vidieť? Fairy Tail, Sword Art Online, Ao no Exorcist, Boku dake ga Inai Machi (Erased),  Shigatsu wa Kimi no Uso (Your lie in April), Kuroshitsuji, Persona 4 the Golden Animation.

 

Recenzie anime, ktoré sa pripravujú alebo ich už môžete nájsť u nás (pre načítanie kliknite na obrázok) :

Hľadáte podobne ladené anime ako je Fate série? Tu je pár tipov, ktoré by vás mohli zaujať:

Aké kvality Fate majú tieto anime? Peknú kresbu, akčné súboje a veľmi psychologický príbeh. Madoka, Psycho Pass a Kara no Kyoukai napísal ten istý autor (Gen Urobuchi) ako aj Fate/Stay Night. Verím, že sa vám budú páčiť!

 

Si vo svete Fate nový a pýtaš sa kde začať?

Poradím ti! V prvom rade musíš vedieť, že Fate nemá presne stanovené pravidlá. Jeden diel spoileruje druhý, a tak je poradie ľubovoľné. Tu je môj osobný zoznam, ktorý by ti mohol pomôcť, aby si si sériu užil naplno a zároveň nezistil dopredu príliš veľa!

Nádväzné:  Fate /Zero, Fate/Stay Night, Fate/Stay Night : Ultimate Blade Works, Fate/Stay Night : Heavens feel (zatiaľ nevydané)

Samostatné : Fate/Grand Order: First Order, Fate/Apocrypha

Ak si chceš užiť ešte viac zábavi Fate/Grand Order je prevažne hra, ktorá u nás zažíva momentálne veľký rozmach. Anime slúži len ako promo k danej hre. Ku každému anime sa nájde minimálne vizuálna novela. Mnohé dokonca svoje anime podobu nikdy nedostali, takže ak si trúfaš, pusti sa do nich!

Leave a reply

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Follow us

Proactively formulate resource-leveling imperatives through alternative process improvements.