• Search
  • Lost Password?

Darling in the FranXX vytvoril divoký sci-fi koktail. Vyskúšaš? | RECENZIA

Žiadne dieťa nikdy nespozná svojich rodičov, no všetci vedia o Otcovi, ktorý spolu s radou riadi celú Zem. Nemajú mená, len čísla. A kedy sa z detí stanú dospelí? To nikto netuší. Údajne sa to ani nedeje… Pretože deti sú potrebné. Hlavne tie, ktoré vedia spolupracovať a splynúť pri riadení obrovských robotov. Pretože monštrá, čo ich čakajú na bitevnom poli, budú ešte ďaleko väčšie a hrozivejšie.

Darling in the FranXX je údajne výtvor zo štyroch hrnčekov Evangelionu, dvoch šálok Tengen Toppa Gurren Lagann a menšou prímesou Deadman Wonderlandu. To všetko zmiešame a ešte na vrch pridáme polevu z iných anime. Ja som človek, čo nerád porovnáva, takže ak to dokážeš tiež, poďme sa spolu vrhnúť na recenziu!

Darling in the FranXX predstavuje ďalší svet vo veľmi vzdialenej budúcnosti. Zatiaľ čo zo začiatku mi tento svet neprišiel nejak neobyčajný a lákavý, čím viac tajomstiev sa nakopilo na seba, tým som sa viac tešila na každý diel.

Koncept je pomerne jasný. Planéta ostala kompletne zničená a obývateľné časti už nájdeme len v pohyblivých kupoliach. No neplodná pôda nebol najväčší problém. Zo zeme sa začali vynárať Klaxosaury, obrie robotické monštrá. To je časť, kde nastupujú decká, aby si to poriadne rozdali.

Referencie tu rozhodne nie sú náhodné. Pári spolu riadia v typických sex-polohách. Roboty majú plodné ženské tvary a rozhodne aj silu a vražednosť odvrhnutej milenky.

“To, čo zo začiatku vyzerá ako čistý fanservis, môže mať celkom zvláštnu myšlienku.”

To, čo zo začiatku vyzerá ako čistý fanservis, má popravde celkom zvláštnu myšlienku. Ak nepoznáte slovo láska, neviete čo to je pusa, že muži a ženy odpradávna spája hlbší vzťah, prišlo by vám to nejak zvláštne? A o tom to nakoniec celé je. O dospievaní bez toho, aby vám niekto vysvetlil slovo cit. Láska, žiarlivosť, závisť.

Darling in the FranXX stavilo hlavne na melodrámu okolo vzťahov, ktoré sa prelínajú ako do bitiek, tak aj do pomalého odhaľovania tajomstiev spoločnosti. Znie vám to klišé? Pravda je, že anime vie skvele vyvážiť humor s temnými témami, vážne aj romantické prvky. Počas dielov sa dá krásne sledovať vývoj jednotlivých postáv. Ten by som vypichla hlavne na dvojici hlavných hrdinov.

“Darling in the FranXX vie skvele vyvážiť humor s temnými témami.”

Moment, keď sa hlavný hrdina Hiro rozhodne pilotovať so “Zabijakom partnerov”, Zero two, ma presvedčil, že toto anime dopozerám do konca. Prečo? pretože je očarujúca, drsná a zároveň istým spôsobom romantická. Jej rozporuplná osobnosť obohacuje celé anime. Dodáva mu svižnosť, potrebnú agresivitu, ktorá sa ukazuje hlavne pri akčných scénach. A ako protiklad funguje jej dojímavá minulosť.

Problém je, že tú sa viac-menej dozvedáme v polovici a jej povaha sa kompletne zmení. Rovnako tak všetky vzťahy sú doriešené. Bojov ukázali dosť. Hmm, ako pokračovať? Túto otázku si položili asi aj tvorcovia, pretože anime ku koncu naberá úplne iný spád. Podstatu príbehu vyťahuje behom štyroch posledných dielov doslova z päty!

Badať úhľadný podpis štúdia Trigger – záver musí byť ohromný a extrémne šialený! Možno je to zábavné na tvorenie, ale pre diváka je to poriadna facka! Počas devätnástich dielov nedostanete jediný náznak! Nič! Bývalé otázky ohľadom dospievania, sexuality, spravovania sveta poslali úplne do pekla a nastúpilo niečo…šialené.

“Badať podpis štúdia Trigger – záver musí byť ohromný a extrémne šialený!”

Mnohí už odsudzujú absurditu spojenia pilotovania so sexom, ale ja to skôr vidím ako klad celej série. Už z prvých dielov sa dá jasne vyrozumieť, čo pri tom prežívajú, no objavujú sa aj náznaky toho, čo prežívať chcú! Pocit bezpečia, vzájomnej dôvery. A ako sa ukazuje, to že sa s nikým chcete spojiť, neznamená to, že si padnete. Pre pilotné dvojice to môže byť celkom nepríjemný zážitok. Otvára sa aj otázka vernosti. Je toho dosť nad čím sa  môžte zamyslieť, keď nebudete vedieť, ako tieto scény prijať.

Koniec, bohužiaľ, zabíja celé anime. Darling in the FranXX stále môže ťažiť z výbornej animácie a dobrého spracovania bojov, no posúva ho to len do priemerného anime. Roboty majú pomerne unikátne dizajny a každý odráža povahu svojej pilotnej dvojice. Vďaka kvalitnej animácií boje nenudia a človek si ich vie užiť. Hlavne začiatky mi prišli zaujímavé. Mecha len nie je môj štýl, okrem Code Geass som sa odhodlala na Guren Lagan, ktorú som po chvíli vypla, lebo mi to nesadlo. Preto toto anime nehodnotím nijak v porovnaní s ostatnými v žánri.

“Darling in the FranXX ťaží z výbornej animácie a dobrého spracovania bojov.”

Bez všetkých zrovnávaní, sa mi Darling in the FranXX vážne páčilo a stojím si za tým, že je to anime, ktoré stojí za to ho vidieť. Je pravda, že keď sa pozriete na najznámejšie mecha anime a pridáte predošlé diela A1 Pictures a Trigger, viete dokonale, čo čakať… Stále si ale myslím, že anime spája to najlepšie, čo môže. Postavy sú povahovo príjemné, a napriek milostným drámam sa objavila len jedna, čo mi liezla na nervy. Z desiatich mi to príde ako úspech!

Netrúfnem si odporúčať podobné mecha anime, no pri pozeraní bolo pár titulov, ktoré sa mi vynorili a mohli by sa vám páčiť. Ak hľadáte podobné ladenie, niečo mierne vedecké či post-apokalyptické, s dobrou kresbou, temnejším pozadím, vybrala som pre vás dva tituly: Kiznaver a Shinsekai Yori. Z nostalgie mi nedá nespomenúť Code Geas a ako pomerne netradičnú voľbu Persona 3 filmy.

Recenztie týchto anime nájdete aj na Imaginaria.sk

Darling in the FranXX ste si mohli pozrieť vďaka štúdiu A1-Pictures v spolupráci s Trigger. Čo by ste od nich mohli poznať? Najznámejšie anime je určite Kill la Kill. Nedávna My little witch academia. Kiznaiver, Persona 4, Fate/Apocrypha. Čo vás zaujalo najviac?

Názov: Darling in the Franxx

Žáner: Psychologické / Dráma / Sci-fi / Romantické / Mecha

Dĺžka: 24 dielov ( 24 min )

Rok vydania: 2018

Štúdio: A1 Pictures, Trigger

Pomohla ti Imaginária? Zdieľaj!

Pomohla ti recenzia? Páči sa ti Imaginaria? Zdieľaj! Pomôž vybudovať miesto, kde to žije! Pridaj sa k fanúšikom našej FB stránky.  Zapoj sa aj do diskusie a povez svoje dojmy z anime! Ktoré postavy si mal/nemal rád? Napíš mi to do komentárov. Odpovedám a teším sa na všetky názory!

Leave a reply

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Follow us

Proactively formulate resource-leveling imperatives through alternative process improvements.