• Posvieťme si na to!

Danganronpa trigger happy havoc | Prečo nebrať školu tak vážne?

Dnes si už málokto predstavuje školu inak ako väzenie. Vedzte, že po prečítaní Danganronpy budete vnímať školský zvonček, ako ešte väčšie požehnanie a testy, ako úplnú banalitu. Presa len, my nemusíme zabíjať na záverečných testoch spolužiakov, aby sme prežili…

Predstavte si najprestížnejšiu školu na svete. S elitnými študentmi a elitnými schopnosťami. Najlepší športovec, najlepší spisovateľ, najlepší módny návrhár. Vy máte pomerne zvláštne zameranie- ste najväčší šťastkár na svete. Teda, ak tomu budete veriť…

„Zadebnené okná, žiadny východ, skôr vezenie než škola. No nie ste tu sami. Školu predsa opúšťajú maturanti! A zmaturuje ten, kto predvedie dokonalú vraždu!“  

Miesto školy plnej študentov sa omámený preberáte v rozpadnutej budove, v ktorej sa len ťažko posledné roky vyučovalo. Zadebnené okná, žiadny východ, skôr vezenie než škola. No nie ste tu sami. Spolužiaci, ktorí s vami mali nastúpiť do prvého ročníka, boli rovnako unesení. Po krátkom zoznámení sa vám predstaví váš únosca. Nemá problém vám povedať prečo ste tu, ani ako sa dostanete na slobodu.

Školu predsa opúšťajú maturanti! A zmaturuje ten, kto predvedie dokonalú vraždu! Iste, môžete žiť aj v pokoji v tomto vezení, kde o vás bude doživotne postarané, lenže človeku zavretému medzi štyrmi stenami, sa začínajú v hlave vynárať najrôznejšie myšlienky…

„Väčšina ľudí Danganronpu pozná skrz anime, a vlastne vôbec netuší, že za celým fantastickým príbehom sa skrýva hra.“

Danganronpa je japonská vizuálna novela, ktorá si aj u nás získala poriadnu popularitu. Väčšina ľudí ju pozná skrz anime, a vlastne vôbec netuší, že za celým fantastickým príbehom sa skrýva hra. Osobne som najprv hrala hru a potom videla anime.

Anime spracúva takmer všetko z hlavného príbehu (takže je tu možnosť pre najlenivejších) , no oproti hre, ktorá je plná interakcie, je mierne nezáživné a nudné. (Navyše druhá časť ako anime nikdy spracovaná nebude, takže sa zase len dostanete k tomu, že hra je ďaleko lepšia voľba)

„Ľudia, ktorí nie sú priaznivci čítania, si tu neprídu na svoje.  „

Ako v klasickej vizuálnej novele sa príbeh dozvedáte cez diálogy a rozprávaním sa s postavami. Nemáte tu zaužívané výbery odpovedí okrem pár drobností, keď sa snažíte získať so spolužiakmi lepšie vzťahy, aby ste sa navzájom o sebe niečo dozvedeli. Ľudia, ktorí nie sú priaznivci čítania, si tu neprídu na svoje. Čítacie pasáže môžu byť pre nich náročné, predsa len ide o niečo ako interaktívnu knihu.

Interaktívna časť spočíva v tom, že sami máte možnosť behať po škole, no hlavne je zameraná na súdy a vyšetrovanie vrážd. Nie je dôvod tajiť, že večné spolužitie v škole nie je dokonalá predstava života asi nikoho z nás- a naše postavy sa tiež radšej uchýlia k zvrátenostiam, ako prežiť na takomto mieste.

„V súdoch vám ide o život, preto je dobré prezrieť si každý detail a skúsiť nájsť súvislosti.“

Po každej vražde, prídete na rad vy. V súdoch vám ide o život, preto je dobré prezrieť si každý detail a skúsiť nájsť súvislosti. Pravda je, že hra si veľmi dobre dáva pozor či ste niečo neprehliadli a isto sa nestane, že by vás pustila bez informácií do súdnej miestnosti. Síce posledné súdy sa už zdajú byť pri dôkazoch viac náhodné, je to len znakom toho, že vraždy začínajú byť omnoho prepracovanejšie a vaše bádanie sa sťažuje.

Súd je akýsi súbor minihier. Osobne vám rovno hovorím, že bez trochu lepších znalostí angličtiny budete tápať, pretože rozhovory prebiehajú rýchle, a aj keď máte pokusov požehnane a súd sa naozaj bez správnych odpovedí nepohne, musíte vedieť na čo reagovať, o čom sa rozpráva, a hlavne, aké sú vaše esá v rukáve. Inak budete opakovať jednu pasáž stále dookola. A to je sakra nuda.

„Dokážem mať trpezlivosť pri Dark Souls, ale stláčanie tláčítok v tom istom čase? To je ďaleko za moje schopnosti…“

V diskusiach takýmto spôsobom vyvraciate či potvrdzujete niečie tvrdenia. Rovnako tak sa môžete dostať do sporu, kde si jeden melia svoje, takže ho musíte prebiť argumentami.

Popravde si mierne neviem predstaviť, ako táto pasáž funguje na iné platformy ako PSVita, lebo práve táto časť je založená na chodenie po obrazovke a rozbíjanie oponentových nezmyselných viet.

Poklepávaním po zadnej strane konzoly odstraňujete postranné myšlienky, za čo získavate bonusové body, čas apod. Iste dá sa to aj myšou, no Vita vás skôr vtiahne do centra diania. (Ak ste to niekto hrali na inej platforme, napíšte mi pre porovanie do komentárov, ako súdy prebiehali tam.)

Minihry sa po čase opakujú a príde len málo obmien, preto ak vám nejaká nesadne, viete, že ju môžete čakať znova. A znova. A znova… Pre mňa takýmto krížom bola rytmická hra, na čo ja vôbec nemám bunky. Dokážem mať trpezlivosť pri Dark Souls, ale stláčanie tláčítok v tom istom čase? To je ďaleko za moje schopnosti…

„Nájdeme tu podobné prvky ako v každom anime. Také tie drobnosti na odľahčenie nálady.“

Vaše počínanie na súde si, ako inak v škole, zaslúži známku. Tá sa pretvorí na finančnú odmenu, aby ste svoje „poctivo zarobené peniaze“ na cudzom živote využili v miestnom bufete na darčeky pre priateľov. Tie sa vám isto zídu na prelomenie ľadov pri nejakej tej nezávislej konverzácii.

Keďže je to japosnká hra, nájdeme tu podobné prvky ako v každom anime. Špehovanie dievčat v saune, fanatika do mangy, ktorý sa dokáže zamilovať len do 2D dievčat. Také tie drobnosti na odľahčenie nálady.

Animácií je tu iba pár, väčšina sa obmedzuje na rozsudky súdov a potrestanie vinníkov. Stále si pamätám na svoj prvý rozsudok a poviem vám, že som ešte dlho pozerala na obrazovku s otvorenými ústami.

Od Japoncov vždy očakávate niečo šialené, no aj tak ma zaskočili svojou originalitou a krutosťou. Každý je vymyslený presne podľa povahy odsúdeného, takže ak ste práve s nim mali hlbší vzťah, vkradne sa vám hrôza priamo do duše. V hre sa často hovorí o beznádeji a toto sú momenty, kde sa ju nedá necítiť.

„Ak sa Danganronpu oplatí pre niečo hrať, isto je to jej záporák.“

Ak sa Danganronpu oplatí pre niečo hrať, isto je to jej záporák. Maskota čiernobieleho medveďa ste museli poznať skôr, než ste vôbec vedeli, že niečo také ako Danganronpa existuje. Ja teda áno. Robotický medveď Monokuma miluje slovné hračky, odľahčí každú scénu a zároveň šokuje svojou chladnou brutalitou, prevrátenou logikou a morálkou. Doteraz som na pochybách pri niektorých jeho tvrdeniach. Pravdivých a krutých. Ale správnych? Možno áno.

Čo sa týka príbehu, isto sa nebudete točiť iba riešením vrážd. Okrem toho, že každá postava za sebou skrýva drobnú históriu, vašou hlavnou úlohou je dopátrať sa k záhadám okolo školy. Ako to, že taká slávna univerzita vyzerá ako po zbombardovaní? A prečo vás nikto neprichádza zachrániť? Neboja sa o vás rodičia, príbuzní? Celý príbeh je naozaj spletitý. Tajomná atmosféra a hrôzy okolo vrážd ho celý krásne dopĺňajú. To nehovorím o nezvyčajnej hudbe a vizualizácií, ktorou Danganronpa proste vyniká.

„Je ľahké sa ňou nechať pohltiť. Môžem vám zaručiť, že ak si Danganronpu vyberiete, zažijete niečo originálne.“

Danganronpu nie je ťažké odporúčať. Napriek strachu, že pri „hraní“ tejto hry prečítate textu, ktorý by stačil na celý román, ak zájdete za prvú vraždu, budete chcieť vedieť viac. Je ľahké sa ňou nechať pohltiť. Môžem vám zaručiť, že ak si Danganronpu vyberiete, zažijete niečo originálne, pretože nič podobné na trhu nie je. Táto hra má proste štýl…

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Podelíš o svoje dojmy z hry? Napíš mi do komentárov. Odpovedám a teším sa na všetky názory!

(Recenzia bola robená pre PS-Vita)
Napíš komentár

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?