• Search
  • Lost Password?

Danganronpa 2: Goodbey despair – tešíte sa na výlet? | RECENZIA

Útek zo školy zúfalstva k slobode nepostačí. Dokonca ani pobyt na slnečnom ostrove nemusí byť taký úžasný. Nie, keď sa na scénu vracia starý známy Monokuma v pokračovaní známej vizuálnej novely Danganronpa, aby svetu zase zavaril.

Teror predchádzajúcich udalostí donútil školu konať. Aj preto pätnásti študenti cestujú na výlet na odľahlý ostrov. Nadväzovanie nových priateľstiev by im mohlo pomôcť nájsť stratenú nádej, ktorú tak veľmi potrebujú.

Takéto opatrenie je pomerne drastické, no všetko sa zdá byť v poriadku. Znenazdajky sa však objavuje medvedík Monokuma, ktorý preberá velenie a vysvetľuje novo zavedené pravidlá. Toto je jeho vlastný výlet teroru! Tento raz s podmienkou, že ak sa nezačne zabíjanie, nastraženou bombou ich zabije sám.

Po zapnutí hry si hovorí: “Isto hrám Danganronpu? Slniečko, motýliky, dúhy. Už chýba iba gýčový jednorožec. No kto by chcel jednorožca, keď vaša školiteľka je ružový zajačik!

“Kto by chcel jednorožca, keď vaša školiteľka je ružový zajačik!”

Usami, ako sa predstavuje, usporiadava túto exkurziu za šťastím. Body získate za dobré kamarátstva. Inak vás čakajú iba príjemné pláže a oddych. Tak už sa vykašlite na nejakú slobodu! Nová zajačica predsa vôbec nie je ako Monokuma.

Vlastne, kto je to Monokuma? Hra rozpráva úplne nový príbeh s inou partou študentov. Dej je zo začiatku pomerne zmätočný a rozťahaný. Spoznávanie ostrova, spolužiakov nie je veľmi záživné a Monomin plán, pôsobí skôr otravne. Po chvíli už chcete utiecť z tohto prehnaného šťastia. A Monokuma vám v tom pomôže!

“Na druhý deň už možno kamaráti nebudúúú… Pu, pu, pu, pu.”

Koncept sa v zásade nelíši. Z ostrova sa dostanete iba spáchaním dokonalej vraždy. Na postrčenie dostanete motivačné videá s hroznými udalosťami. To už tu predsa bolo. Tak načo dvojku vôbec hrám? Odpoveď je prostá a prichádza nenápadne ako zúfalstvo, šíriace sa až do morku kostí! Príjemne prostredie, odľahčená hudba, dodávajú sladký pocit bezpečia. A skôr než prídete na to, že je falošný, stojíte nad telom celkom ochromení.

Prostredie v Danganronpe 2 pôsobí úplne odlišne ako v prvom dieli. Zatiaľ čo tam som nebezpečie očakávala na každom kroku, na ostrove vám vražda príde nečakaná. Atmosféra raja, príjemná hudba, poflakovanie sa, čas s priateľmi… To všetko je krásny klam. Na zrealizovanie ešte prefíkanejšej vraždy. Goodbey despair v tomto nabrala celkom obrátky. Spolužiaci miznú rýchlo. Vraždy sú stále prepracovanejšie. Radím, vyberte si rýchlo svojich favoritov. Na druhý deň už možno kamaráti nebudúúú… Pu, pu, pu, pu.

“Súdy sú v Danganronpa 2 zábavnejšie.”

Z voľného času treba vytlačiť maximum! Pretože potom už vás čakajú staré známe súdy. Danganronpa 2: Goodbey despair je úžasná v tom, že viete do čoho idete a nijak vás nesklame. V súdoch sa vraciame zas na starú nôtu. Do hry pribudlo len pár nových minihier ako Logical Dive. Chcete vedieť ako asi vypadá mozog, keď si nad niečim lámete hlavu? Jazdenie v myšlienkových dráhach, ktoré prinášajú odpovede, je vážne sranda.

Našťastie rytmické pasáže, na ktoré som sa sťažovala pri prvom dieli, už nie sú tak šialene ťažké. Svojimi argumentami si musíte byť naozaj istí, lebo vaši oponenti sa už nebudú len prizerať. Dostali možnosť vám náhodne skočiť do reči a nesúhlasiť. Rovnako tak sa aj vy viete prikloniť k ich dedukcií, či odhaliť niečie klamstvo. Znie to úžasnejšie než v skutočnosti je, no súdy sú v Danganronpa 2 zábavnejšie.

“Je dobré si spraviť dve až tri hodiny voľna. Súdy sú omnoho dlhšie.”

Pokusov máte stále požehnane a bez správnych odpovedí sa zo súdnej miestnosti nedostanete. Pri hraní by som si dala pozor, koľko času ste Danganronpe 2 schopní venovať v reálnom živote. Súdy sú omnoho dlhšie. Ak si chcete hru maximálne užiť, je dobré si spraviť dve až tri hodiny voľna. Bez toho ich nebudete vedieť dať na jeden šup a hra tak stráca na atmosfére.

Hádam nechcete riskovať, že si ju užijete menej, iba kvôli takejto hlúposti! Je to na vás. Radšej podliate oči alebo pokazené finále? Ja som skončila závislá na káve a s očami tak modrými, že by som mohla cosplayiovať zombie…

“Môžete obnoviť spomienky na Tamagotchi v podobe malej Monomi.”

Samozrejme, čo by to bola Danganronpa bez minihier. Ako takú drobnosť môžete obnoviť spomienky na Tamagotchi v podobe malej Monomi. Alebo ísť s touto zajačicou bojovať proti robotom, ktoré na ostrov dotiahol Monokuma. Títo roboti obyčajne blokujú prístupy k ďalším ostrovom, kde sa odohráva hra. Nebojte sa, hlavný príbeh vám o ich porážke len povie a minihra nie je povinná. Ak však chcete vidieť ten akčný súboj, vrhnite sa doň sami!

Ako obvykle sa hra prekvitá sexuálnymi narážkami, humorom, dokonca odkazmi na vlastnú sériu. Po skončení hry si môžete dokončiť vzťahy so všetkými postavami. Veď niekto musel umrieť ako prvý a odkiaľ ste mali vedieť, kto to bude?

“Hra prekvitá sexuálnymi narážkami, humorom, dokonca odkazmi na vlastnú sériu.”

Vďaka drobným zmenám uvidíte, že Danganronpa 2 je omnoho dynamickejšia než prvý diel série. S postavami sa budete zoznamovať dlhšie, no povahovo sú tento raz výraznejšie. Odpoveď na to, prečo a ako sa Monokuma vôbec vrátil, je zvrátenejšia, než by ste možno čakali. V tejto hre nič nie je tak, ako sa zdá! Tak ako nebola ani ilúzia šťastného školského výletu.

(Recenzia bola písaná pre PS Vita)

Pripojte sa k študentom Hope’s Peak Academy. Ako obstojíte na súde? Neopomenula by som aj strielačku Danganronpa Another Epizode: Ultra despair girls, ktorá je v mnohých detailoch veľmi podstatná pre príbeh a je zo všetkých najbláznivejšia a najzábavnejšia! Tituly sú dostupné na Ps Vita, Ps4 aj PC.

Chceš viac Danganronpy? Prejdite na recenzie kliknutím na obrázok! 

Výborná hra, že? Hľadáte niečo podobné? Vybrala som pre vás rôzne platformy. Nintendo, ale aj Ps4 či Ps Vita. Jednu z hier, ktorú odporúčam je Hotel dusk room 215. Vychutnajte si vyšetrovanie vraždy. Nenechajte sa oklamať výzorom Ace Attorney. je to hra, kde ako právnik hľadáte dôkazy a na súde môžete odsúdiť aj nevinných. Čo nie je práve príjemné! Zero Escape je geniálna triológia vizuálnych noviel a adventúr s poriadne desivou atmosférou a hlbokými myšlienkami. A nezabudnite ani na odľahčenú Personu 4, kde vaše vzťahy sú veľmi dôležité.

Vedeli ste, že…?

veľa postáv sa od pôvodných konceptov podstatne zmenilo. Napríklad Nagito mal mal mať pôvodne okuliare a nosiť kapucňu, ktorú teraz nosí gamerka Chiaki a kuchár Teruteru mal byť klasický fešák z dievčenských noviel ala Amnesia.

autor popravné scény vymýšľal vždy sám. V Danganronpa 2 nechal popravy z prvých štyroch kapitol na starosť iným ľuďom. Práve tieto popravy z daných štyroch kapitol sa považujú za najslabšie v rámci série.

autor chodil šesť rokov do čisto chlapčenskej školy. Sám sa vyjadril, že keď je chlap šesť rokov obklopený len samými chlapmi, musí mu z toho zákonite šibať. Práve to šialenstvo chcel vyjadriť Danganronpou.

v anglickom preklade sú postavy sú v spisoch uvedené o niekoľko cm nižšie než v japonskom originále. Načo bola dobrá taká zmena?

Názov: Danganronpa 2: Goodbey despair

Žáner: Adventúra / Vizuálna novela

Platformy: PS4 / PS Vita / PC

Herný čas: 

Rok vydania: 2014 PS Vita / 2017 PS4

Vývojári a štúdio: Spike Chunsoft

Vydavateľ:  Spike Chunsoft

Pomohla ti Imaginaria? Zdieľaj!

Páčila sa ti recenzia? Pomôž šíriť kvalitný obsah! Aj vďaka tebe sa Imaginaria.sk môže stať miestom, kde to žije. Pridaj sa k fanúšikom našej FB stránky, zdieľaj, komentuj a vyhrávaj. Každý mesiac si môžeš odniesť skvelú knižnú cenu. Pravidlá súťaže nájdeš v sekcií Kniha za komentár. Teším sa na vás pri ďalšom článku!

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Follow us

Proactively formulate resource-leveling imperatives through alternative process improvements.