Lisa Gardner píše Chyť ma. No pravda je, že ona chytí vás!

Čo by ste robili, keby ste vedeli dátum svojej smrti? Charlene o tom mohla premýšľať rok. Blíži sa výročie úmrtia jej kamarátok a Charlene vie, čo to znamená. V noci sama otvorí dvere svojmu vrahovi, nenájdu sa žiadne stopy po zápase, ani nijaké dôkazy. Tri kamarátky, ktoré umrú presne v ten istý deň, rovnakou smrťou. „Neboj sa, každý raz musí umrieť.“ Hovorievala jej matka, zatiaľ čo jej do jedla sypala rozdrvené sklo.  Charlene už vedela, aké to je byť niečou obeťou. Ak aj o štyri dni umrie, nedaruje to vrahovi zadarmo!

Chyť ma nie je písaná ako klasická detektívka. Pri troche snahy vraha odhalíte ešte pred polkou knihy (a aj to preháňam, aby som vám neznížila okruh podozrivých).

Chyť ma je skôr pútavý príbeh o nástrahách spoločnosti, detskom týraní, nešťastných manželstvách a problémoch v komunikácií. Prečo teda vôbec rozprávať o takom chabom detektívnom príbehu?

„Chyť ma je skôr pútavý príbeh o nástrahách spoločnosti, detskom týraní a nešťastných manželstvách.“ 

Charleneine štyri dni života dodávajú knihe spád. Zatiaľ čo na jednej strane vidíme bežný život vyšetrovateľky D.D, humor medzi manželmi, Charlene svoju prípravu berie smrteľne vážne. Dôležitejší, než pravda, kto v Bostone vraždí pedofilov a stojí za smrťou najlepších kamarátiek Charlene, je postup, ako sa k dolapeniu vraha dostanete. Na obálke sa píše Chyť ma, no pravdou je, že kniha chytí vás!

Autorka vytvorila spleť príbehov dvoch hlavných postáv, ktoré sa striedajú každú kapitolu. Na toto sme dnes už zvyknutí z každej severskej kriminálky, no tu vás nečaká ohromujúce množstvo postáv ani kapitoly, pri ktorých máte pocit, že spolu navzájom nesúvisia. Menej je niekedy viac.

„Aké ťažké je prekonať inštinkt našepkávajúci nič nemeniť, síce to znamená byť večnou obeťou?“

V knihe poriadne nahliadnete do duše jednotlivých postáv. Dobre spoznáte ich zmýšľanie, sny, nevinnosť, takže v momente, keď vaša postava smeruje priamo do pasce, nebude vám všetko jedno. Kniha má výborný štýl. Aj normálne nudné opisné pasáže tu pôsobia akosi ľahko a nenútene. Akcie je tak akurát, aby sa vo vraždách nestrácali dôležité témy.

Charlene je zaujímavou ženskou hrdinkou, čo nemieni len tak ustrašene stáť v kúte. Odhaľovanie nepeknej minulosti s tej tyranskou matkou je až desivé. Občasne som mala pocit, že autorka má potrebu nás všetkých poučiť ako ľahko zlo funguje v našom malebnom a krásnom svete.

Ukážka: Nervozita a roztrasené ruky. Zlostila ma vlastná úzkosť. Prečo som nervózna? Na toto som sa predsa pripravovala celý poondiaty rok. Načo mi je nervozita? Pardon, pán vrah mojich najlepších dvoch kamarátok, ale mohli by sme našu konfrontáciu o chvíľku oddialiť? Viete, potrebujem sa najprv trochu upokojiť. Dáte si niečo na pitie? Alebo sa podelíme o xanax? Prosím, ponúknite sa.

Dozviete sa, ako pedofili dokážu vylákať svoje obete. Čo sa deje s deťmi po takom mučivom zážitku. Ako sa týrané ženy ešte radi vracajú k násilníckym manželom. Aké ťažké je prekonať inštinkt našepkávajúci nič nemeniť, síce to znamená byť večnou obeťou. No práve to na celej knihe najviac oceňujem. Pravdivosť príbehu, ktorý sa nesnaží byť drsný, len vierohodný.

Chyť ma trpí len technickými nedostatkami. Okrem pár preklepov mi trochu vadilo príliš husté a malé písmo. Nehovoriac o tom, že by si zaslúžila omnoho lepší a výstižnejší obal. Je škoda, aby sa tak výnimočná kniha skrývala za fasádu všednosti.

„Chyť ma je pre ľudí, čo váhajú, či začať s kriminálkami, no aj pre skúsených čitateľov.“

Dúfam, že vás neodradí ani prechádzka do knižnice či surfovanie po internetových bazároch, pretože v normálnych obchodoch už na ňu asi nenarazíte. Chyť ma sa dá odporúčať všetkým. Ľudom, čo váhajú, či začať s kriminálkami, a naopak aj skúseným čitateľom. Kniha je sama o sebe nenáročnejšia, ale vie pekne čitateľa zamotať. Pozadie príbehu vás zaujme aj ak viac inklinujete k trillerom. Už dávno som knihu neprečítala na posedenie, pri tejto to ani inak nejde!

Nová kniha od Lisa Gardner!

Názory čitateľov

Gardnerová sa v procese písania stretávala s policajtmi, policajnými dispečermi, zisťovala informácie, skúmala techniky boxu a niektoré si dokonca vyskúšala na vlastnej koži. Výsledkom jej úsilia je napínavý psychologický triler so zaujímavou zápletkou a realisticky pôsobiacimi postavami. (litcentrum.sk)

Melinda: Lisa Gardner je hvězda a já před ní smekám imaginární klobouk. Pokud máte zálibu v mrazivých thrillerech, jejichž napínavost tkví zejména v psychice postav, ale rozhodně nechybí ani sympatičtí hrdinové, zajímavé vedlejší zápletky a nečekaný vývoj, Chyť mě je pro vás ta pravá volba. (celá recenzia)

Dostupná už len v CZ

Podobné knihy

Sova (Samouel Bjork)

Pri pohľade na novú obeť až mrazí. Dievča s ružou v ústach obklopená sviečkami, leží akoby v sovom hniezde. Zdá sa, že sa jedná o rituál, no stopy zrazu vedú na rôzne miesta a detektívi začínajú tápať.

Čitaj recenziu

Dievča zo 6E (Alessandra R. Torre)

Nevadí vám trochu erotiky? Ak aj áno, dievča zo 6E sa už tri roky nedotklo žiadneho muža. Miesto toho sa predvádza pred kamerou, lenže jedna vec ju trápi. Požiadavky jedného klienta sú dosť netradičné. Zatiaľ je to len hra, no ako dlho bude trvať, kým si vyhliadne nejaké dievčatko na ulici?

Čítaj recenziu

Temný zámer (J.A. Jance)

Ako asi uvažuje vrah? Temný zámer je triler z pohľadu vraha, ktorý sa rozhodol potrestať nemanželskú lásku. Hľadá neverné ženy. Dámy, dávajte si pozor! Nevinné flirtovanie môže skončiť úplne inak ako by ste čakali…

Čítaj recenziu

Byla jsem otrokyní v satanské sektě

Minulosť všetkým robí problémy, ale občas je taká ťažká, že sa uniesť nedá. Zneužívaná vlastným otcom, bitá matkou a ponižovaní bratom. Prečo niesť takéto hrôzy sám? Skutočný príbeh schizofreničky, ktorá prehovorila o tom, čo sa deje v domácnostiach za zavretými dverami. Nebojte sa jej načúvať!

Čítaj recenziu

Pomohla ti Imaginaria? Zdieľaj!

Verím, že sa ti článok páčil a pomohol. Ak áno, pripoj sa k ďalším čitateľom, ktorí šíria kvalitný obsah. Zdieľaj ho a pripoj sa k fanúšikom Imaginaria.sk na našom Facebooku. Stretneme sa u ďalšieho článku!

Pozitíva

  • zaujímavá zápletka
  • rozoberanie závažných tém
  • netradičná detektícka
  • nie je drastická

Negatíva

  • pomerne jednoduché

Komu sa bude páčiť?

Ako detektívka je to kniha na pár hodín a jedno prečítanie. Ak hľadáte triller, ktorý chodí okolo naozaj zaujímavých tém, Chyť ma sa vám bude páčiť viac. Osobne mi kniha prišla tak chytľavá, že som ju prečítala jedným dychom. Určite si prečítajte celú recenziu, lebo táto kniha za to stojí!
7

Dobré

Príbeh (originalita, zábavnosť/hĺbka) - 7
Dej (logický sled, plynulosť, dynamickosť) - 8
Autorov štýl - 8
Hlavná postava - 6
Vedľajšie postavy - 6

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude nikde zverejnená. Okná označené * je povinné vyplniť.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password