Sova od Samuela Bjorka loví v noci a prináša smrť | RECENZIA

Nebolo tomu tak dávno, čo v lese visel anjelik s aktovkou a nápisom „Cestujem sama“. Tento raz v lese opäť lovila šelma, nie však s ostrými zubami a mocnými labami. Sova bola odpradávna symbolom múdrosti, no málokto vie, že sa k nej radil aj symbol diabla. Sova zásadne loví v noci a so šuchotom jej krídel, prichádza smrť.

Sova je pokračovanie série s detektívmi Mii Krügerovej a Holgera Muncha. Táto dvojica sa opäť musí dať dokopy za zvláštnych okolností. Pri pohľade na novú obeť až mrazí. Dievča s ružou v ústach leží obklopená sviečkami akoby v sovom hniezde. Zdá sa, že sa jedná o rituál, no stopy zrazu vedú na rôzne miesta a detektívi začínajú tápať. Mia, ktorá už nemyslí takmer na nič iné, len na smrť sestry, stráca svoje detektívne schopnosti. Alkohol a tabletky je držia pri živote z posledných síl. Ak sa tento prípad pre ňu skončí skôr než chytí vraha, je isté, že Sova si uloví ďalšiu obeť…

„Dievča s ružou v ústach leží obklopená sviečkami v sovom hniezde.“

Recenzia k Cestujem sama sa tu objavila len nedávno a na Sovu som sa vyslovene tešila. Ak sa pýtate či tieto knihy možno čítať aj samostatne, odpoveď je nie. Samuel Bjork v každej knihe rozoberá odlišné prípady a príbehy sa neprepletajú. Čo ostáva, je pozadie detektívneho tímu, ktoré je v Sove veľmi dôležité.

Sove sa omnoho viac spoznáme aj s rodinami hlavných hrdinov. Dôkazom toho je hneď úvodná scéna, kde si trochu oddýchnete na rodinnej párty. Do popredia sa dostáva aj vzťah Munchovej dcéry s jej manželom. Rebelská minulosť jej nečakane zaklope na dvere a poriadne skomplikuje život všetkých naokolo.

„Sova má jednoduchý ale mimoriadne pútavý štýl rozprávania, ktorý si proste zamilujete!“

Nebudú chýbať ani nové postavy. Nebudem vám nič prezrádzať, no celý detektívny tím ma na záhrade dosť mŕtvol, o ktorých radšej nehovorí. Takže sa je na čo tešiť! Okrem toho vás čaká všetko staré a známe z Cestujem sama. Rozkúskované príbehy, ktoré pomaly tvoria skladačku. Jednoduchý ale mimoriadne pútavý štýl rozprávania autora, ktorý si proste zamilujete!

Práve unikátny autorov štýl ma zachránil od nudných pasáží, kde príbeh mierne stagnoval – a tých v Sove nebolo málo. Po Cestujem sama totiž len málo vecí zaskočí. Možno aspoň poteším mierumilovné dušičky, ktorým prezradím, že na rozdiel od mnohých severských krimi, táto séria nie je až tak násilná. Autor skôr buduje psychologický strach, scény nie sú nijak detailné a aj povahy s miernejším žalúdkom nebudú mať problém.

„Detské týranie, kulty, blázni a boháči. Ak radi tipujete, kto je vrahom, budete to mať poriadne ťažké!“

Viac než chytanie vraha sa opäť do popredia dostáva sociálna rovina, čo na týchto knihách obdivujem. Postavy sú uveriteľné, ľudské a do práce chcieť-nechcieť musia zaťahovať aj osobný život. V Sove mnohé dostávajú charakter, ale zároveň staré problémy, ktoré sa sem presúvajú z Cestujem sama, už pôsobia mierne nudne. Miu pomaly prestávam ľutovať a pri Munchovi čakám, kedy ho tabák nadobro zabije ako odstrašujúci príklad pre všetkých fajčiarov.

Téma je opäť zaujímavá aj v Sove. Detské týranie, kulty, blázni a boháči. Ak radi tipujete, kto je vrahom, budete to mať poriadne ťažké! Osobne si myslím, že kniha by fungovala lepšie, keby sa pár pasáži poprehadzovalo, ale máme čo máme…

„Zrazu si všimol, že pred ním niečo leží. Modrobiele nahé telo. Dievča. Tínedžerka. Tom Petterson od ľaku pustil z ruky fotoaparát a v šoku si ani nevšimol, že padol do vresového porastu. Pred ním ležalo telo mŕtveho dievčaťa. Perie? Preboha.“

Po Cestujem sama menšie sklamanie, no stále je to kniha, ktorá vás nepustí. Mimo vyšetrovanie pasáže sú hádam zaujímavejšie než samotný prípad, no aj vďaka tomu sa z plochých postáv stavajú skutoční ľudia, ktorí sa usadia vo vašich srdciach. Ak ste sa k sérií ešte nedostali, mali by ste sa po nej poohliadnúť!

Zaujala ťa táto knižná séria? Zisti o nej viac:

Mia si ešte stále pamätala ten výstrel, ktorý ju pripravil o kariéru. Bola to pomsta či povinnosť? Mia sa rozhodla opustiť tento svet, keby jej pri dverách nezazvonil starý kolega s novým prípadom. Šesťročné dievčatko visí v lese a na sebe má ceduľku: „Cestujem sama.“ Lenže Mia je presvedčená, že čoskoro bude v neďalekom lese anjelov cestovať viac.

Čítaj recenziu na Cestujem sama

Pokračovanie druhého dielu:

Náš tím získava pochybnú povesť, pomaly sa rozpadá a nepomáha tomu vzájomné podozrievanie, keď sa zdá, že niekto prebehol na druhú stranu sily. Majú medzi sebou zradcu? Pokračovanie série je tu aj s recenziou!

Čítaj recenziu na Chlapec vo svetle reflektorov

Rozhovor s autorom Samuelom Bjørkom 

Život a dielo tohto autora sme predstavili aj v rozhovore na Imaginaria.sk. Aké to bolo pre neho písať po takom úspechu? Za akých podmienok sa mu dobre píše? Toto a viac sa dozviete sa v článku. Čítaj rozhovor: Samuel Bjork: Svitá na lepšie dni. Aspoň pre Miu Krügerovú… 

 

Pomohla ti Imaginaria?

Páčila sa ti recenzia? Pomôž šíriť kvalitný obsah! Aj vďaka tebe sa Imaginaria.sk môže stať miesto, kde to žije. Pridaj sa k fanúšikom našej FB stránky, zdieľaj, komentuj a vyhrávaj. Každý mesiac si môžeš odniesť skvelú knižnú cenu. Pravidlá súťaže nájdeš v sekcií Kniha za komentár. Teším sa na vás pri ďalšom článku!

Krimi na Imaginarii

Hala. Obývačka. Spálňa. Hosťovská. Detská izba. Koľko nepotrebných miestností tvorí váš byt? Jackov svet tvorí len jedna izba. Izba, z ktorej sa nedá odísť…

Prečítaj si recenziu

Existuje láska v manželstve? Možno áno, no návštevníci tejto zoznamky ju hľadajú inde To však vôbec nevedia, že stránka je loviskom doktora, ktorý jednoznačne pozná liek na zlomené srdcia – vraždu.

Prečítaj si recenziu

Čo by ste robili, keby ste vedeli dátum svojej smrti? Charlene o tom mohla premýšľať rok. Blíži sa výročie úmrtia jej kamarátok a ona vie, že je na rade. Nemieni sa ale vzdať bez boja!

Prečítaj si recenziu

Pozitíva

  • rozvoj charakterov postáv
  • zaujímavé nové postavy
  • opäť dobrý námet

Negatíva

  • po Cestujem sama menej šokujúca
  • poprehadzovanie kapitol by knihe prospelo

Komu sa bude páčiť?

Sova drží so svojou predchodkyňou krok, lenže bez knihy Cestujem sama si túto nevychutnáte. Séria si rozhodne zaslúži pozornosť. Nie nadarmo sa niektorých obaloch vyskytuje nápis: "Maj sa na pozore, Jo Nesbo!"
7.6

Dobré

Príbeh (originalita, zábavnosť/hĺbka) - 10
Dej (logický sled, plynulosť, dynamickosť) - 7
Autorov štýl - 8
Hlavné postavy - 6
Vedľajšie postavy - 7

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude nikde zverejnená. Okná označené * je povinné vyplniť.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password