• Search
  • Lost Password?

Chlapec vo svetle reflektorov nezažiaril | RECENZIA

Dva oddelené prípady a žiadny potencionálny vrah. Toto všetko malo skončiť. Mia už mala pripravený kufor, Munch sa staral o dcéru, keď tu opäť telefonát! Lenže vyšetrovanie komplikujú aj veci z vedenia. Náš tím získava pochybnú povesť, pomaly sa rozpadá a nepomáha tomu vzájomné podozrievanie. Zdá sa, že niekto prebehol na druhú stranu sily. Majú medzi sebou zradcu?

Samuel Bjork je mojim obľúbeným severským autorom. Cestujem sama a Sova si ma získali svojou poetikou, elegantnými vraždami a úžasnou skladačkou, ktorá do seba zapadá kapitola po kapitole.

„Jediná stopa je fotoaparát a stránka z rozprávkovej knižky.“

Tentokrát máme opäť nezvyčajnú vraždu. Telo v baletnom úbore na brehu jazera. Jediná stopa je fotoaparát a stránka z rozprávkovej knižky a všetko ukazuje do minulosti. K vražde, ktorá sa stala pred štrnástimi rokmi.

Lenže zrazu niečo nesedí. Čo kapitola, to nové meno, nová postava, nový dej a z hradu z lega sa stáva babylonská veža. Vyšetrovanie sa nikam neposúva, ťažko sa odhaduje, kto by vlastne mohol byť vrah. Videli sme ho už?

Chlapec vo svetle reflektorov je každou kapitolou ťažkopádnejšia. Motivácia otáčať strany mizne ako môj prehľad v príbehu. Pomaly prestávam rozumieť tomu, čo sa vlastne vyšetruje a odkiaľ sa zobral ten druhý prípad? V Cestujem sama ani Sove nebol! Jediné, čo ostáva je večný kolotoč okolo hlavných postáv. Mia sa trápi pre sestru, Munch rieši vlastnú rodinu. A pritom sme tak nejak opomenuli nové postavy z minulej knihy.

„Chlapec vo svetle reflektorov nič nepredviedol.“

A tak krúžok outsiderov na alkohole a práškoch vyšetruje vraždu, ktorú nemáte šancu pochopiť a ja sa začínam pýtať, v čom sa líši Bjork od ostatných severanov? Zápletky načrtnuté v Sove idú niekde dostratena. Mám pocit, akoby si spisovateľ sadol opäť k písaniu až v dobe, keď si uvedomil, že chce ísť úplne iným smerom, ale už nemá možnosť z načrtnutej situácie vykľučkovať.

Každý autor sa časom vyvíja, ale Chlapec vo svetle reflektorov stagnuje a tvári sa, že svojou kvalitou aspoň približuje k svojim predchodkyniam. Darmo! S odstupom času len ťažko lovím v pamäti, čo sa v knihe vlastne dialo.

„Vždy rovnako magický,“ zašepkal chlapec, a keď naňho otec sprisahanecky zažmurkal, hrejivý pocit pri srdci sa mu rozlieval po celom tele.
Chlapec sa niekoľkokrát pokúšal všetko vysvetliť svojej mame. To s ockom. Že tu s ním rád trávi čas. Vtáky za oknami. Vôňa stromov. Že peniaze nie sú vždy najdôležitejšie, že to nie je ockova chyba, keď niekto nemá záujem o jeho nákresy, že sa môže naobedovať bez toho, aby si predtým umyl ruky, že stôl nemusí byť prestretý.

Moja radosť a nadšenie z novej knihy nakoniec vystriedala veľká dávka sebazaprenia, ktorá ma donútila dočítať knihu do konca. Rozuzlenie prichádza ako blesk z neba a naša babylonská veža opäť padá. Nudné, nelogické, nedoriešené a nezaujímavé. Toľko sklamania v jednej jedinej knihe!

„Rozuzlenie prichádza ako blesk z neba.“

Kniha som si kúpila ako odmenu za výborné skúšky. Nakoniec som ale obstála omnoho lepšie, než Chlapec vo svetle reflektorov. Pocitovo by som mu za jeho výkon neudelila ani E, ale to viete… Keď niekoho už nechcete druhýkrát vidieť, radšej ho necháte prejsť s odretými ušami. Pevne dúfam, že štvrtý diel sa poriadne predvedie! Po tomto fiasku si to zaslúžime.

Krimi séria od Samuela Bjorka

Mia sa rozhodla opustiť tento svet, keby jej pri dverách nezazvonil starý kolega s novým prípadom. Šesťročné dievčatko visí v lese a na sebe má ceduľku: „Cestujem sama.“

Prečítaj si recenziu na Cestujem sama

Doma známy dramatik a textár, v zahraničí ohuruje tým, čo voláme severské krimi. Aké je písať knihy po veľkom úspechu? Aký osud chystá autor našim hrdinom. Prečítajte si rozhovor so Samuelom Bjorkom!

Čítaj rozhovor

Táto dvojica sa opäť musí dať dokopy za zvláštnych okolností. Pri pohľade na novú obeť až mrazí. Dievča s ružou v ústach obklopená sviečkami, leží akoby v sovom hniezde.

Prečítaj si recenziu na Sova

Názory čitateľov

Imaginaria ti odporúča

Čo by ste robili, keby ste vedeli dátum svojej smrti? Charlene o tom mohla premýšľať rok. Blíži sa výročie úmrtia jej kamarátok a ona vie, že je na rade.

Prečítaj si recenziu

Nevychádza z domu ani pri požiarnom poplachu. Zásielky jej doručujú len pred vchod.Spoza dverí občas počuť mužské hlasy,lenže nikto nikdy nevošiel dnu. Kto je dievča zo 6E?

Prečítaj si recenziu

Hala. Obývačka. Spálňa. Hosťovská. Detská izba. Koľko nepotrebných miestností tvorí váš byt? Jackov svet tvorí len jedna izba. Izba, z ktorej sa nedá odísť…

Prečítaj si recenziu

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Follow us

Proactively formulate resource-leveling imperatives through alternative process improvements.