Cestujem sama je krásna a desivá ako nórsky mráz | RECENZIA

Mia si ešte stále pamätala ten výstrel, ktorý ju pripravil o kariéru. Bola to pomsta či povinnosť? Táto otázka jej nedávala spať, no to ani smrť jej sestry. Mia sa rozhodla opustiť tento svet, keby jej pri dverách nezazvonil starý kolega s novým prípadom. Šesťročné dievčatko, krásne ako anjelik, s aktovkou na chrbte visí v lese a na sebe má ceduľku: „Cestujem sama.“ Lenže Mia je presvedčená, že čoskoro bude v neďalekom lese anjelov cestovať viac.

Chúlostivé témy, osobné problémy hlavných vyšetrovateľov, detské obete, stupňujúce napätie. Severia to majú v krvi. Vedia vytvoriť uveriteľné postavy a príbeh, z ktorého vás bude mraziť rovnako ako v krutom severskom vetre. Cestujem sama však nie je len detektívka o hľadaní vraha.

„Rozličné pohľady na svet  približujú život podozrivých, zločincov aj obetí.“

Život hlavnej dvojice okamžite vstupuje do vyšetrovania. Hlavný vyšetrovateľ Holger Munch sa práve spamätáva z rozvodu, zatiaľ čo jeho mladšia kolegyňa po smrti svojej sestry je jasne nestabilná povaha a má sklony k samovražde. Cigarety, alkohol a káva je často to jediné, čo vyšetrovací tím drží pri živote. Ako sa zdá, vyšetrovanie takto prosperuje, ich zdravie a stav už menej… Veď to už poznáme od čias Sherlocka Holmlesa.

Samuel Bjork vie postavám vdýchnuť život. Svojimi chybami aj dobrými stránkami pripomínajú obyčajných ľudí. Rozličné pohľady na svet  približujú život podozrivých, zločincov aj obetí. Už asi tušíte, že postáv tu nebude málo.

Vyšetrovací tím spoznávate hlavne skrz nováčika – hackera Gabriela. Vďaka tomu sa čiastočne pasujete do role vyšetrovateľa spolu s ostatnými hrdinami. Príbeh aj prostredie tak čitateľovi bude pripadať omnoho bližšie.

„Nechýba im humor, vzájomné pošťuchovanie ani temné myšlienky, ktoré k tak náročnému povolaniu patria.“

Celá kniha je  robená formou drobných príbehov. Tie sa postupne skladajú dokopy a ukazujú dej počas aj mimo vyšetrovania. Väčšina sa samozrejme drží pestrej hlavnej dvojice. Mii a Holgerovi nechýba im humor, vzájomné pošťuchovanie ani temné myšlienky, ktoré k tak náročnému povolaniu patria.

Keďže Cestujem sama bola prvá severská krimi-kniha, do ktorej som sa pustila, štýl ma okamžite upútal. Chladné opisy, málo súcitu a vecný postoj rozprávača je pomerne v silnom kontraste s tým, čo prežívajú postavy.

Na rozdiel od mnohých iných, brutalita príbehu je skôr psychologická. Autor nešetrí detailnými opisy scén, no potoky krvi tu isto nenájdete. Za mňa je to plus. Autor upúta aj bez zbytočných gore scén. Dej napriek tomu nestráca na napätí a hrôze z vrážd. Jeho jednoduchý štýl je vážne výnimočný.

Ani pri krátkych neprepojených kapitolách som nemala problém udržať pozornosť, práve naopak. Či už sa budete zameriavať na detaily, alebo len hltať informácie, veci sa nenápadne posplietajú a vy len môžete tipovať, kto je vrahom.

„Cestujem sama prechádza aj cez témy ako týranie detí, sekty, choroby, balamútenie starých ľudí.“ 

Obaly kníh nás často zvyknú klamať, v tomto prípade je označenie: „Brilantný nórsky triler“ zaslúžený. Cestujem sama prechádza aj cez témy ako týranie detí, sekty, choroby, balamútenie starých ľudí. V mnohom prevyšuje klasické detektívky. Ak sa pre túto sériu rozhodnete a zapáči sa vám autorov štýl, odporúčam vám prečítať si aj nezáväzné pokračovanie Sova. Bude sa vám páčiť!

Nezáväzné pokračovanie Sova. Nenechajte si ju ujsť!

Sova je pokračovanie série s detektívmi Mii Krügerovej a Holgera Muncha. Táto dvojica sa opäť musí dať dokopy za zvláštnych okolností. Pri pohľade na novú obeť až mrazí. Dievča s ružou v ústach obklopená sviečkami, leží akoby v sovom hniezde. Zdá sa, že sa jedná o rituál, no stopy zrazu vedú na rôzne miesta a detektívi začínajú tápať. Mia, ktorá už nemyslí takmer na nič iné, len na smrť sestry, stráca svoje detektívne schopnosti. Alkohol a tabletky ju držia pri živote z posledných síl. Ak sa tento prípad pre ňu skončí skôr, je isté, že Sova si uloví ďalšiu obeť…

Čítať recenziu na Sova

Imaginaria sa snaží prinášať recenzie noviniek aj starých dobrých kníh, ktoré sú dnes už za babku. Ak stále potrebujete uspokojiť čitateľského ducha, skúste pozrieť ďalšie knihy z nášho výberu!

Recenzie pribudnú už čoskoro!

Pod pseudonymom Samuel Bjørk sa skrýva nórsky spisovateľ, dramatik a textár pre Frode Sander Øien. Svoju prvú divadelnú hru napísal v jedenástich rokoch. Preslávil sa hneď svojim prvým detektívnym románom Cestujem sama, ktorú plánuje rozšíriť na šesť dielnu sériu. Život a dielo tohto autora sme spovedali aj v rozhovore na Imaginaria.sk po jeho vydaní knihy Sova. Ak sa chcete dozvedieť viac o jeho druhej knihe, určite sa naň mrknite!

(Pribudne čoskoro)

Chcem čítať najprv recenziu na Sova!

Chcem čítať rozhovor!

Ukážka: JPG 1 | JPG 2 | JPG 3

Žáner: Detektívky / Pre dospelých / Pre mládež 

Počet strán: 464 strán

Jazyk: slovenský / český

Vydavateľstvo: Ikar / Plus

Rok vydania: 2016

Poznámka: v českom jazyku knihu vyšla pod názvom: „V lese visí anděl“

Pomohla ti Imaginaria?

Páčila sa ti recenzia? Pomôž šíriť kvalitný obsah! Aj vďaka tebe sa Imaginaria.sk môže stať miesto, kde to žije. Pridaj sa k fanúšikom našej FB stránky, zdieľaj, komentuj a vyhrávaj. Každý mesiac si môžeš odniesť skvelú knižnú cenu. Pravidlá súťaže nájdeš v sekcií Kniha za komentár. Teším sa na vás pri ďalšom článku!

Pozitíva

  • jednoduchý jazyk a štýl
  • nepriamo vykreslená brutalita
  • uveriteľné postavy

Negatíva

  • rozkúskovaný príbeh si žiada väčšie sústredenie

Komu sa bude páčiť?

Pre koho je kniha Cestujem sama? Pre milovníkov detektívok, ktorým chcú aj nahliadnuť za oponu vyšetrovania. Kniha okrem detektívneho príbehu spracúva vážne témy a problémy každodenných ľudí. Brutalita je skôr nepriama, takže aj slabšie žalúdky čítanie zvládnu, síce sa téma týka detských obetí. Jazyk a štýl je uspokojivý ako nepravidelným, tak pravidelným čitateľom. Ak ste ešte nenašli čaro severských kriminálok, je to dobrý odrazový mostík. Postavy sú jasné a cez nezáväzné pokračovania sa ich charaktery rozvíjajú. Čo dodať? Stretneme sa pri Sove!
8

Skvelé

Príbeh (originalita, zábavnosť/hĺbka) - 10
Dej (logický sled, plynulosť, dynamickosť) - 10
Autorov štýl - 8
Hlavná postava - 6
Vedľajšie postavy - 6

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude nikde zverejnená. Okná označené * je povinné vyplniť.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password