Anohana: Priateľstvo až za hrob. Otrávi alebo dojme?|RECENZIA

Život ide ďalej, ale nie vždy vládzeme ísť s ním. Jinta už roky zameškáva školu, zatvára sa v izbe, hrá videohry. Jeho detská parta sa rozpadla a každý išiel svojou cestou. Dnes ho už nič nezaujíma. Dokonca, keď sa u neho doma zjaví dávna kamarátka Menma a prosí ho, aby jej splnil želanie, zanovito si ju nevšíma. Prečo aj? Veď Menma  zomrela pred mnohými rokmi…

Každý sa so smrťou vyrovnáva inak. Dospelí sa môžu zahltiť prácou, niekto to rieši alkoholom, no deti nemajú takmer žiadne možnosti. Opúšťajú jeden druhého a dúfajú, že zabudnú. Ako však vymazať spomienky na prvú lásku? Zabudnúť na najlepšiu priateľku? Spoločný smiech?

„Prvé stretnutia po rokoch sú presne tak trápne, ako by mali byť.“

Anohana neprináša najoriginálnejší koncept, ale svoje kvality ukazuje už  od začiatku. Príbeh je geniálne napísaný. Každý diel si drží tempo. Otvára vážne témy a slzy sú často na mieste. Napriek viditeľnému fantasy prvku, si Anohana zachováva veľmi reálny podtón. Konfrontovanie sa s minulosťou, vyrovnávanie sa s výčitkami, pocitmi menejcennosti…

Krátky príbeh prináša len pár postáv. Čo je dobre, pretože budete mať šancu spoznať každého z nich. Ahohana pripravila zmes zvláštnych pováh. Nečakajte vyslovene kladné ani záporné charaktery a práve ich odlišnosť a spomienky, ako veci vnímali v detstve, robí z tohto anime elegantný kúsok. Celé to pre mňa trochu kazila len otravnosť mŕtvej kamarátky. Paradoxné, nie?

„Menma – meno, ktoré budete nenávidieť.“

Tým, že Menna nikdy nevyrástla, vyčnieva spomedzi postáv. Jej meno započujete za diel až neúnosne veľa ráz. Jej optimizmus je v pochmúrnej atmosfére pomerne protivný. Osobne som nedokázala pochopiť, čím bola pre všetkých Menma tak výnimočná. Láska je občas nelogická, nie? Niekedy sa s priateľmi držíme, len aby sme mohli byť viac ako oni. Inokedy preto, že je nám s nimi proste príjemne.

Nedá sa povedať, že by som si počas anime niekoho vyslovene obľúbila. Možno práve pre ich nepochopiteľnú lásku k Menme sa s postavami ťažšie stotožňuje. Častokrát prekvapí, akí hlúpi, necitliví ľudia vyrástli z našich detských hrdinov, lenže zrazu si uvedomíte, že všetkým celkom dobre rozumiete.

„Anohana sa pekne hrá s ľudskosťou.“

Ruku na srdce, obzrite sa za svojimi kamarátmi, spolužiakmi zo základnej. Koľko dievčat sa premenilo na fifleny? Koľkí si začali pripadať ako niečo viac alebo pred vami začali tajiť veci, aby ste ich neodsudzovali? Anohana sa pekne hrá s ľudskosťou. Prvé stretnutia po rokoch sú presne tak trápne, ako by mali byť.

Hrdinovia k sebe hľadajú cestu, napriek tomu, že čas ich neodvratne zmenil. Zaujímavé je aj sledovať Menmu. Kým vlastne je? Imaginárna kamarátka, nedoriešená záležitosť či skutočný duch dievčatka? Anime vás nenechá bez odpovedí, čo je možno trochu škoda.

Dojemný príbeh priateľstva. A čo slza na konci?

Sklamanie totiž prináša práve záver zahraný do autu. Nepoteší a neurazí. Po tak strastiplnej ceste je až smutné, že tvorcovia sa nevydali trochu riskantnejšou cestou. Asi po toľkých emociálnych scénach už neostalo dosť citu na tú poslednú.

Animácia a hudba je celkovo príjemná. Veselý opening kontrastuje s celou náladou Anohana. Vďaka nemu sa ľahšie vnímajú občasné záblesky radosti a príjemných chvíľ. Kresba nie je nijak výnimočná. Otázne je či ju anime potrebuje – myslím, že nie.

Ano Hi Mita Hana no Namae wo Bokutachi wa Mada Shiranai (originálny názov) môžem len odporúčať. Áno, asi vás čaká stret s Menmou. Ťažko povedať či pri jej mene vychádzajúceho z reproduktorov vydržíte alebo nie. Ak áno, čaká vás emocionálny príbeh o priateľstve, odpúšťaní a dospievaní.

Už ste dopozerali aj toto a hľadáte niečo podobné? Ak chcete opäť niečo zo života možno by som sa vrhla na Shigatsu wa Kimi no Uso (Your lie in April). Trochu s mysterióznejším a temnejším podtónom vám odporúčam Erased. Anime o priateľoch, čo sa snažia dať svoj život dokopy hovorí aj Kiznaiver. A možno veľmi vzdialene by som odporučila Durarara!!. Nezanecháva podobný pocit, ale bežné pasovanie sa so životom a štipka nereálna ma donútila ju spomenúť.

Imaginaria pracuje na tom, aby ste tu objavili recenzie všetkých týchto anime. Kliknutím na obrázok si ich zobrazíte:

Štúdio A-1 Pictures určite všetci poznáte. Ak nie minimálne ste už počuli o ich dielach. Aké to sú? Tak napríklad spomeniem Fate/Apocrypha – anime, ktoré pracuje s alternatívnou históriou s prímesou fantasy. Úžasné futuristické anime Shinsekai yori. Anime podľa hry Persona 4 Golden (pripravuje sa aj Persona 5). Samozrejme netreba zabúdať na fantasy Ao no Exorcist.

Imaginaria pracuje na tom, aby ste tu objavili recenzie všetkých týchto anime. Kliknutím na obrázok si ich zobrazíte:

Názov: Ano Hi Mita Hana no Namae wo Bokutachi wa Mada Shiranai

Anglický názov: Anohana: The Flower We Saw That Day

Žáner: Zo života / Psychologické/ Supernatural / Dráma

Dĺžka: 11 dielov ( 24 min )

Rok vydania: 2011

Vedeli ste, že…

• Anohana mala byť pôvodne komédia so sexuálnymi prvkami? Autorom išlo o to zachytiť dospievanie mladých ľudí a rozdiely medzi ich dospelým a detským ja. Samozrejme nemohlo chýbať postupné objavovanie sexuality. Hmm, aj ono videli, aké klišé z toho pôvodne chceli spraviť…

• mestočko, kde sa dej odohráva, skutočne existuje? Pravdepodobne ho objavilo aj mnoho Japoncov, pretože po tom, čo vyšla Anohana v meste vzrástol turizmus…

• ak sa vám páčil príbeh, môžete si prečítať aj mangu? Alebo skúste normálnu knihu z nášho Klubu čítajúcich otaku!

Pomohla ti Imaginaria? Zdieľaj!

Verím, že sa ti článok páčil a pomohol. Ak áno, pripoj sa k ďalším čitateľom, ktorí šíria kvalitný obsah. Zdieľaj ho a pripoj sa k fanúšikom Imaginaria.sk na našom Facebooku. Stretneme sa u ďalšieho článku!

Mal/a si nejakú detskú lásku? Aký bol najlepší zážitok s partiou? Pripoj svoj zážitok k hodnoteniu anime a ukáž, akí skvelí ľudia sledovali Anohanu!

Pozitíva

  • pútavý príbeh
  • ľudské postavy
  • dojemné ale nepresladené

Negatíva

  • koniec
  • Menma

Komu sa bude páčiť?

Máš rád príbehy to života? Nevadia ti ťažšie témy? Anohana sa stále dá brať ako príjemné oddychové anime, zároveň má však hĺbku, ktorú by ste mohli oceniť. Postavy nie sú dokonalé, ale to nie je ani život, ktorý vedú. Na tak krátky čas je to dobre spravený príbeh. Kto vie, možno sa vám zapáči aj koniec...
7.3

Dobré

Príbeh (originalita, zábavnosť/hĺbka) - 8
Dej (logický sled, plynulosť, dynamickosť) - 8
Hlavná postava - 8
Vedľajšie postavy - 6
Animácia - 6
Hudba - 7
Celkový dojem - 8

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude nikde zverejnená. Okná označené * je povinné vyplniť.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password