Bestseller bez fanúšikov? | Anjelská série Záblesk, Záhrobie, Zore

Sotva osemnásťročná autorka vdýchla svojmu dielu mladosť . Séria Záblesk vystihuje mnohé problémy, ktoré trápia dnešných mladých ľudí. Poriadne problémy tu narobí aj náš známy Facebook a isto sa nezaobídeme bez školského plesu. No hlavne, spoznáme pokoru, obetu, lásku a pravé priateľstvo. 

Áno, bez romantiky sa ani tu nezaobídeme, no Alexandra vám predstaví skutočných anjelov, nie len teenagerov s krídlami.

Veľa autorov anjelskej literatúry si z tohto motívu vyberá, bohužiaľ, len to najnudnejšie či predstavujú škálu stereotypov, ktoré anjelská tematika vie vytvoriť. Práve preto je táto séria taká zaujímavá! 

Záblesk

Ako to všetko začalo?

Keď sa v malom mestečku Venus Cone začnú diať divné veci, prichádzajú na Zem traja bojovníci. S pomedzi všetkých anjelov boli vybraní archanjel Gabriel, liečiteľka Ivy a nováčik Bethany, aby uchránili ľudí a opäť obnovili ich slabnúcu vieru.

Mladú neskúsenú Bethany fascinuje svet smrteľníkov od prvého momentu. Jej až prílišné ľudské srdce ju priťahuje k stredoškolskému študentovi Xavierovi. 

Láska anjela k pozemskému chlapcovi však porušuje všetky zákony neba a ani nebesá nie sú nekonečne trpezlivé. Okrem toho sa na pôde školy začínajú objavovať nadprirodzené sily, ktoré radi všetkým pripomenú, že božské sily nie vždy mali len láskavú a prívetivú tvár.

Na prvú knihu nájdete nespočet negatívnych ohlasov. S týmito názormi sa nestotožňujem, no chcem vám vysvetliť, prečo tomu tak je.

Kniha, ako som už spomínala, vznikla v zlom období. Anjelskej tematiky bolo až príliš. No málo kvalitných kníh. A fantasy v ľudskom svete celkovo dostala menší otras. Bolo trendom podobné knihy zatracovať. Čomu neuniklo ani veľa blogerov.

„Čo na knihe oceňujem boli opisy, ktoré vás pomocou farieb a vôní celkom pohltili do seba.“

Jeden z dôvodov je, že prvá kniha je viac než na fantasy, zameraná na Bethany túžiacej po ľudských skúsenostia– či už cez lásku, priateľstvá, školu.

Chce okúsiť všetko- a tam sa vytvára jej konflikt medzi povinnosťou a chtíčom. Vzťah so Xavierom príde mnohým presladený. (Zas, Bethany je anjel- vybrať si grázla by bolo mierne kontroverzné!) Čo tejto knihe veľmi napomáha, spomedzi všetkých YA hrdiniek to mala v hlave celkom zrovnané.

Lenže bolo jasné, že cez nálepku „Twilight“ sa táto kniha proste nedostane. Pritom Záblesk má, čo ponúknuť.

„Snívania o svete, kde ako v detstve môže vyhrať naša dobrá stránka nad zlom.“

Čo na knihe oceňujem boli opisy, ktoré vás pomocou farieb a vôní celkom pohltili do seba. Zápletka je jednoduchá, no prirodzená a pútavá. Vidno, že autorka je v rovnakom veku a tak problémy, čo riešia nie sú iba domýšľaním dospelých.

Povedzte tejto knihe áno– pre oddych, pre romantiku, pre trochu snívania o svete, kde ako v detstve môže vyhrať naša dobrá stránka nad zlom.

 

Záhrobie

O čom kniha je? 

Bethany sa pomaly spamätáva z vyčíňania mocného démona Jaka Thorna. Život v mestečku Venus Cove sa vracia do starých koľají. Nikto netuší, že Jake pripravuje pomstu vo veľkom štýle – na Dušičky, v deň, keď sa stretáva svet mŕtvych so svetom živých, využije príležitosť a Bethany unesie do záhrobia.

Milosrdný anjel však vo svete číreho zla nemôže žiť večne a je iba otázkou času, kedy dôjde k rozhodujúcemu stretnutiu medzi pekelnými a nebeskými mocnosťami.

Svet stojí na pokraji apokalypsy. Ktorá strana prejaví viac odvahy v rozhodujúcich okamihoch? Nepohltia pekelné plamene nakoniec aj tú najčistejšiu lásku? Xavier, Gabriel a Ivy sú rozhodnutí nájsť Bethany, no pekelné brány sa neotvoria pred hocikým.

Ak kvôli ničomu, tak pre druhý diel sa táto séria vážne oplatí. Kolotoč mučení a šialených výjavov, ktoré Bethany musí v pekle pozorovať. Boj s časom a zaujímavé podanie pekla a ich hierarchie.

Trochu viac sa tu odkryje aj osud vedľajších postáv. Čo ľuďom vadí je črtajúci sa milostný trojuholník, ktorý z môjho pohľadu nebol nijak silný a ani poriadne opätovaný.

„Čo ľuďom vadí je črtajúci sa milostný trojuholník, ktorý z môjho pohľadu nebol nijak silný.“

Zmena prostredia je dobré oživenie a odlúčenie od Xaviera dáva priestor na vydýchanie sa ak ste z ich lásky neboli nadšení. Pre mňa táto časť bola vrcholom série a doteraz patrí k čítaniu, ktoré som si mimoriadne užila!

Zore

O čom je tretí diel?

Najväčšia skúška ich však ešte len čaká, pretože chcú porušiť zákony neba a chcú sa zosobášiť. O svojom úmysle nepovedia ani Gabrielovi a Ivy, no anjelskí súrodenci čoskoro odhalia pravdu.

Trest na seba nedá dlho čakať a príde v hrozivej podobe. Prípad neposlušného anjela prevezme Sedmička, anjelský rád dozerajúci na poriadok, a jeho príslušníci sa neštítia násilia.

Ich úloha je jasná: Za každú cenu musia rozdeliť mladý pár, a ak si to situácia bude vyžadovať, zničiť aj ich spojencov…

 

Nebudem vám klamať. Trojka je zlá, zlá, zlá. Prečo?

Pretože autorka sa pustila do témy, ktorú sotva dvadsaťročná nemôže zvládnuť, nie citovo, nie vierohodne… a bohužiaľ ani zaujímavo.

Všeobecne si ju takmer nepamätám. Napínavé scény sa sotva dali čítať so zatajeným dychom. Po dobrom rozbehu a úžasnom strede, je toto vážne príšerne nezaujímavé zakončenie…

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Chceš sa podeliť o svoje osobné skúsenosti so sériou? Aký je tvoj postoj k Anjelskej literatúre? Napíš mi do komentárov. Odpovedám a teším sa na všetky názory!

Pozitíva

 • autorka má krásny štýl písania a úžasné opisy
 • na tak mladú autorku výborné dielo
 • nenásilne spracované náboženské motívy

Negatíva

 • zlý záver série
 • milostný trojuholník
 • viac zamerané na život teenegerov
5.8

Priemerné

Príbeh (originalita, zábavnosť/hĺbka) - 6
Dej (logický sled, plynulosť, dynamickosť) - 6
Autorov štýl - 7
Hlavná postava - 6
Vedľajšie postavy - 4

2 komentáre

 1. Ahoj. Nemáš náhodou tú knihu Zore na predaj?

  Odpovedať
  • Je mi ľúto. Síce tá kniha nie je nič moc, ale je súčasť série a mojej osobnej zbierky.
   Imaginária nie je predajný portál. Ceny na stránkach sú orientačné za koľko sa dnes dajú zohnať. Stačí prezrieť bazár a určite sa nejaká nájde, prípadne menej známe online knižné obchody.
   Myslím, že vyšli aj E-booky, no viem, že tie nesadnú každému. Ešte nedávno som ju niekde videla, takže stačí trpezlivosť a isto ju nájdeš. Ak budem mať trochu času navyše, môžem skúsiť pozrieť, kde to bolo 🙂

   Ďakujem za komentár, hádam sa článok páčil a rada ťa tu ešte uvidím 😉

   Odpovedať

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude nikde zverejnená. Okná označené * je povinné vyplniť.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password