• Posvieťme si na to!

Zankyou no Terror: Ako dopadlo anime o terorizme?

Krvavo červené písmená „VON“. Len to ostalo na mieste ďalšieho výbuchu. Všetko je tak ako vždy. Opäť žiadni zranení, žiadne lúpeže a páchatelia, ktorí zanechali odkaz na mieste činu, sú stále neznámi. 

No niečo je predsa inak. Keď počas útoku Lisin život visí na vlásku, neznámi chlapec jej podáva pomocnú ruku a dáva jej jasne na výber. Buď sa stane spolupáchateľkou alebo príde o život!

Recenzií na toto anime som dlho vyhýbala. Môj dôvod je ten, že si celkom dobre uvedomujem jeho kontroverznosti. K Zankyou no Terror totiž môžete zaujať dve rôzne stanoviská, a zatiaľ čo jedno vás dovedie k záveru, že toto dielo patrí k neprávom opomínaným anime, to druhé, bohužiaľ, prináša sklamanie a totálnu apatiu. Čo tvorí tak rozporuplné názory?

Koncept terorizmu je v dnešnej spoločnosti pomerne strašidelný a nejednoznačný. Terorizmus prichádza rôznymi spôsobmi; počítačový útok, bombardovanie budov, hromadné vraždenie ľudí. Terorizmus v Zankyou no Terror je iný, a preto okamžite upútal moju pozornosť.

Najzásadnejšie je či vás anime dokáže presvedčiť o správnosti ich motívu.

Terorizmus bez obetí. Hádanky posledné na políciu, aby ich útokom vždy mohli dopredu zabrániť… No ako sa posúvame príbehom, objavujú sa náznaky, že Nine a Twelve, aktéri týchto útokov, majú skôr vlastné motívy zasadené hlboko v minulosti.

Vieme, že sa im stalo niečo zlé. Vláda má namočené prsty vo veciach, ktoré vám nebudem prezrádzať. Príbeh otvára veľa otázok, no podáva len nejednoznačné odpovede. Preto je najzásadnejšie, či vás anime dokáže presvedčiť o správnosti ich motívu. Naozaj neexistovala iná cesta?

Ak prijmete ruku a stanete sa spolupáchateľmi, začnete na všetko nazerať inak. Správanie postáv sa vám začne zdať menej unáhlené a nelogické. Budete držať palce detektívovi a zároveň sa modliť, aby Nine a Twelve vyviazli opäť bez ujmi. V konečnom dôsledku je to práve na vás, ako si toto anime užijete!

Nine a Twelve sú sami sebe úplné protiklady a tvoria dvojicu priateľov, akú vždy nájdete po svojom boku. Ženská postava, ktorá má priniesť do anime trochu ženského pohľadu, je najväčšou chybou v Zankyou no Terror. Lisu jednoducho nikto nemá rád… A síce normálne zastávam postavy, ktoré iní šikanujú. Lisu stále nikto nemá rád!

Zankyou no Terror sa hrá s harmóniou hudby, farieb a príbehu

Je pomerne ľahké hladať psychologické chyby v postavách, no stále Zankyou no Terror ponúka dobrý príbeh na zamyslenie. Symboliku a temnú atmosféru dotvára aj samotná kresba. Vďaka pochmúrnym tónom, každá výraznejšia farba ihneď udrie do očí. Malá hra s farbami pomáha divákovi nestrácať pozornosť. Netreba opomínať ani skvelý soundrack, ktorý vie pridať každej scéne ten správny náboj!

Práve pre harmóniu hudby, farieb a príbehu som si Zankyou no Terror celkom obľúbila. Aj po rokoch si jasne pamätám príbeh, príjemné plynutie dielov a dramatický záver. Tak či tak, rýchlo zistíte či vás to chytí, tak prečo to neskúsiť?

Tip Imaginarie: Hľadáte podobné anime?

Skúste sa pozrieť na experiment na dosiahnutie svetového mieru. Kľúčom k poriadku je empatia. A ako ju lepšie docieliť než zdieľaním bolesti? Ak ľudstvo bude cítiť bolesť rovnakou mierou, prestanú si ju navzájom spôsobovať. Má to ale jeden háčik. Ak bude bolesť priveľká, umriete!

Prečítaj si recenziu na Kiznaiver

Tento článok napísal:
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Všetky články tohto autora
Napíš komentár

komentár
Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Tento článok napísal: Veronika Šašalová

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?