• Posvieťme si na to!

Violet Evergarden: Anime o tých správnych slovách

Zúrivá vojna, ktorá rozdelila krajinu, konečne skončila. Všetci sa vracajú domov, až na mladú Violet Evergarden. Major, ktorý viedol jej flotilu, ju na tomto svete zanechal so zvláštnymi slovami: „Milujem ťa.“ 

Violet, ktorá bola počas vojny známa ako bezduchá zbraň končí v nemocnici, kde ju príde vyzdvihnúť Majorov kamarát, aby jej dal druhú šancu na život. Violet sa však nedokáže zaradiť medzi bežných ľudí a slová milujem ťa, ktoré nechápe, jej neustále vŕtajú v hlave.

Anime sa zameriava na povojnovú prácu Violet Evergarden, ktorá sa uchytila ako písarka. V tomto svete ich volajú poštové bábiky. Violet skrz listy spoznáva mnohé stratené duše, ktoré sama počas vojny pomáhala vytvárať. Teraz je jej úlohou tíšiť ich bolesť. List po liste však zisťuje, že ak niekto potrebuje zachrániť, je to ona sama.

Vytvára očarujúcu atmosféru mierne steampunkového sveta.

Toto anime má množstvo kvalít, ktoré sú parné už pri vzhliadnutí prvej epizódy. Jednou z nich je nesporne elegantná animácia. Druhou je prekrásna hudba, ktorú si pokojne môžete pustiť a relaxovať pri bežných činnostiach. Oboje vytvára očarujúcu atmosféru mierne steampunkového sveta, po ktorom budete túžiť sa prejsť.

Vzhľad hlavnej hrdinky asi zvádza k mylnej predstave, že časom sa v anime rozvinie romantická zápletka. Už prvé scény vám napovedia, že takýto pokus by končil katastrofálne a som rada, že okrem koncu, kde sa o to tvorcovia náznakom pokúsili, je toto anime prevažne o ľudských osudoch. 

Violetin príbeh sa odohráva len na pozadí. Každá epizóda prinesie novú postavu, ktorej sa pisárka venuje a okrem jej problémov tak začína chápať svoje vlastné. Osobne ma tento epizodický štýl nenadchol, hoci som jednotlivé časti sledovala so slzami na krajíčku.

Najzaujímavejší je príbeh hlavnej hrdinky, Violet Evergarden.

Vďaka epizodickosti v anime chýba väčší vývoj postáv a vedľajšie postavy začnú miestami fungovať len ako kulisy. Nevravím, že jednotlivé osudy nie sú pekné, ale postupne som si začala uvedomovať, že ten najzaujímavejší príbeh, je práve ten Violetin. Za najzaujímavejšie považujem momenty, keď sa anime venuje jej spomienkam a následnému spamätávaniu z vojny.

V tomto prípade je vlastne šťastie, že Violet má len trinásť dielov, takže prestáva v najlepšom. Inak nemám čo Violet Evergarden vyčítať. Ak vám nevadí poriadna dávka melanchólie, čaká vás pekný príbeh o ľudských osudoch. Violet má isto svoje muchy, ktoré podľa mňa, vznikli hlavne pri prerábaní vizuálnej novely do anime, ale s tým človek musí počítať.

Keďže už mám pár takýchto anime za sebou, tak musím povedať, že Violet vás do citov nebude nijak tlačiť. Myslím, že pri citlivých témach je to veľké plus, ak divák nemá pocit, že anime ho priam vydiera. Violet sa snaží ísť prirodzene, aby ste pri zaklopaní na nové dvere, opäť cítili zimomriavky, kto za nimi asi čaká…

Pomohla ti Imaginaria? Zdieľaj!

Páčil sa ti článok? Tak ho zdieľaj a pomôž šíriť kvalitný obsah. Novinky nájdeš na našej FB stránke. Staň sa fanúšikom a získaj prehľad o dianí na Imaginaria.sk.

Tento článok napísal:
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Všetky články tohto autora
Napíš komentár

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Tento článok napísal: Veronika Šašalová

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?