• Posvieťme si na to!

Shinsekai yori: Kam až siaha ľudská krutosť?

Shinsekai yori patrí k anime, ktoré neupútajú na prvý pohľad. Animácia je pomerne bežná, začiatok pomalší a vlastne všetko sa zdá akési…normálne. No už prvá scéna, kde sa stávate svedkom krvavej vraždy, by vám mohla napovedať, že toto anime má od klasického veľmi ďaleko.

Svet je opäť zabehnutí, síce v iných koľajach, na aké sme my dnes zvyknutí. Ľudia dokážu naplno využiť potenciál mozgu, čo viedlo k rozvoju psychických schopností. Tie sa stávajú v budúcnosti celkom bežné, no ľudia napriek tomu žijú skromným, jednoduchým životom. 

Učia sa mierumilovnosti a spravujú nižšie rasy, ktoré sa popri ľuďoch vyvinuli. Ťažko uveriť, že taká pokojná a idylická spoločnosť žije pod neustálym strachom a pácha zverstvá, aké si ani my nevieme predstaviť.

„Originálne post-apokalyptické anime z pohľadu dieťaťa.“

Hlavný príbeh sa motá okolo pätice študentov. Počas výletu deti náhodou odhalili jedno z tajomstiev, ktoré sa nikdy nemalo dostať na verejnosť. Vďaka tomu sa ocitajú na čiernej listine a vyrastajú pod neustálym dohľadom. Dokážu skrývať pravdu pred dospelými a hlavne, ako dlho vydržia klamať  samých seba?

Shinsekai yori sa vyžíva v politikárčení a záhadách. Ak máte radi jednoduché zápletky, tu ich nehľadajte. Shinsekai yori pracuje s neurčitosťou. Pohľad dieťaťa diváka občas núti diváka spochybňovať, čo do sveta ešte patrí a čo je už len strašiak pod posteľou. 

Pripravte sa na dlhé monológy a nenápadné detaily všade v pozadí. Viete dopredu odhadnúť dej? Možno ak budete veľmi všímaví, podarí sa vám to. Osobne by som na to príliš nespoliehala. 

„Shinsekai yori ukazuje komplikovanosť medziľudských vzťahov.“

Dej prepletajú retrospektívy i vízie budúcnosti. Nechronologické podanie vám pripraví mnohé prekvapenia. Preto by som aj zvážila fakt, či momentálne oplývate dostatočným množstvom času. Po dlhších odmlkách budete mať problém spomenúť si na drobné detaily a seriál ráta s tým, že divák bude vedieť, o čom sa hovorí.

Hlavní hrdinovia, do veľkej mieri, vystupujú ako jeden. Nikto z nich neoplýva výraznejšími charakterovými črtami, čo je celkom logické, keď sa snažíte príliš nevyčnievať. Počas anime sledujeme ich dospievanie, rodiace sa vzťahy, no kdesi v pozadí stále cítime napätie, ktoré sprevádza ich životy. 

Shinsekai yori vyťahuje aj také zaujímavé témy ako je občianska vojna, manipulácia, vzťahy detí a dospelých či ľudská krutosť. Post-apokalyptické vízie ani dnes nemusia byť spojené s našim strachom vedy a techniky. Shinsekai yori ukazuje, že človek je nevyčerpateľná inšpirácia – v tom dobrom, aj zlom.

„Koniec anime, ktorý vás opäť donúti zamyslieť sa nad svetom.“

V tomto ohľade musím pochváliť najmä koniec anime, ktorý vás opäť donúti zamyslieť sa nad svetom.  Shinsekai yori ukazuje, že nie je všedné ani po stránke hudby, ani po stránke animácie a strihu. Asi len zapadlo v minulosti, medzi mnohými komerčnými titulmi. Budem dúfať, že aj toto malé upozornenie naň, ho dostane k publiku, ktoré ho bude vedieť oceniť.

Hľadáš podobné anime?

Obe anime majú detského protagonistu v zaujímavom svete, ktorý ukazuje krutosť dospelých. Deti postupne odhaľujú pravdu o ich svete, ktorý vôbec nie je prívetivý. Made in Abyss je však omnoho priamočiarejší ako Shinsekai yori, hoci i tu nájdete mnoho odkazov (napr. na Danteho Peklo).

Recenzia na Made in Abyss


Pomohla ti Imaginaria? Zdieľaj!

Páčil sa ti článok? Tak ho zdieľaj a pomôž šíriť kvalitný obsah. Novinky nájdeš na našej FB stránke. Staň sa fanúšikom a získaj prehľad o dianí na Imaginaria.sk.

Tento článok napísal:
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Všetky články tohto autora
Napíš komentár

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Tento článok napísal: Veronika Šašalová

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?