• Posvieťme si na to!

Prosila som grál o dobré postavy. Fate/Apocrypha to nesplnil

Čo sa vám vybaví pri slove Fate? Väčšina ľudí už vie, že je to prísľub úžasných charakterov, epických bitiek, nečakaných zvratov. Nuda, keď viete, čo čakať, však? Tak si štúdio zmyslelo, že je čas na zmenu!

Do prvých radov postavili lúzra, vytvorili milostný trojuholník medzi dvoma chlapmi a sväticou. Hups! Už som prezradila tajomstvo. Vitajte v novej bitke o svätý grál vo Fate/Apokalypsa…Teda Apocrypha.

Príbeh sa mierne pozmeňuje. V boji o svätý grál sa nestretnú mágovia z rôznych rodov, ale dve znepriatelené frakcie. Svätý grál už je niekoľko rokov v rukách silného magického rodu, čo znepokojuje Asociáciu čarodejov, ktorá by ho najradšej využili pre vlastné posilnenie politickej moci. V meste sa schyľuje k vojne. Štrnásť bojovníkov opäť povstáva, no na zem sa dostáva aj nový druh bojovníka – Ruller, ktorý má za úlohu kontrolovať celú situáciu.

Pri veciach, ktoré milujeme zvykneme prižmúriť oči. Najprv jedno, a ak to nepomôže, tak potom druhé. V tomto prípade sa obávam, že by nepomohla ani taktika čiernovlasej baby s nožničkami z anime Corpse party Bez očí by som stále počula Siegov otravný hlas plný sebaľútosti.

„Fate/Apocrypha za svojimi predchodcami zaostáva.“

Na rozdiel od minulých častí, Fate/Apocrypha sa nemá veľmi čím pýšiť. Postavy, napriek historickému pôvodu, sú fádne. Väčšina pôsobí ako bábky v rukách svojich pánov, bez vlastných ambícií a osobností. Najzaujímavejší hrdinovia umierajú ešte v prvej polovici a tí zvyšní môžno aj ostanú do konca, ale nič sa o nich nedozvieme. Radšej umri, kulisa, umri, nech sa nezistí, že s tebou vlastne nemali žiadne plány!

V príbehu samozrejme existuje pár výnimiek: Dieťa Jack Rozparovač, ženská podoba Frankenštaina, vyjadrujúca svoje emócie rozličným vrčaním, či Mordred/ka so svojim majstrom. Tí tvoria skutočne zaujímavý tím. Ako jediní dokážu do hry priniesť aj humor, dokonca nečakanú akciu.

Anime značne zachraňuje druhá polka, no ťažko pomôcť dielu, kde sú všetci výraznejší než hlavná postava. Hlavný hrdina homunkulus Sieg prináša do Fate/Apocrypha sa ani zďaleka sa nemôže rovnať svojim predchodkyniam, bielovlasým kráskam Ilyi a Irisviel.

„Siegov najväčší úspech je, že dokázal utiecť zo skúmavky.“

Siegov najväčší úspech je, že dokázal utiecť zo skúmavky. Sám o sebe je to presne tá stereotypná postava, čo sa snaží prísť na zmysel života pod pseudovážnymi myšlienkami, ktoré sa aj vďaka jeho konaniu-nekonaniu ukazujú, ako úplne prázdne. Séria opomína všetky morálne rozpory a hlboké dialógy, na aké sme zvyknutí napr. zo  Fate/Zero.

Po vizuálnej a hudobnej stránke Fate/Apocrypha tiež na svojich predchodcov mierne stráca. Prostredia sú pomerne jednotvárne, síce boli robené podľa reálneho podkladu. Ak si porovnáte pár dielov zistíte, že animácia sa v mnohom líši aj v samotných dieloch.

Najlepšie to vidieť na 22. dieli, kde animácia pripomína šialenú kresbu Kill la Kill, kresbu bez detailov. Veľké výbuchy, chaos, farby. Kde sa podela veľkoleposť? Trochu som sa až obávala, že štúdiu ku koncu peniaze. Nehovoriac o tom, že boje často postrádajú taktiku a zmysel.

Celkovo Fate/Apocrypha hodnotím ako najslabšiu sériu vo svete Fate. Pomalý a rozvláčený dej, ktorý dopredu posúva zatiaľ najmenej zaujímavá hlavná postava, pri čom po ostatných stránkach je Fate/Apocrypha skôr priemerné anime. Verím, že verní fanúšikovia si ho pozrú a vy neznalí choďte na Fate/Zero a raz sa sem aj tak dopracujete…

Hodnotenie

Príbeh4 z 10 (Nič moc)
Postavy4 z 10 (Nič moc)
Chytľavosť4 z 10 (Nič moc)
Animácia7 z 10 (Priemerná)
Tento článok napísal:
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Všetky články tohto autora
Napíš komentár

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Tento článok napísal: Veronika Šašalová

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?