• Posvieťme si na to!

Noragami: Zoznámte sa so šarmantným bohom v teplákoch

Dnes si svet nepredstavujme, ako miesto plné bohov dozerajúcich na náš osud. Mená mnohých upadli do zabudnutia, no v ťažkých časoch každý z nás vysloví do vetra zbožné želanie o pomoc. Práve cez tieto želania prežíva boh Yato, ktorý musí brať aj tie najpodradnejšie práce.

Japonsko je známe pre svoju bohatú históriu bohov. To všetko je súčasťou Noragami. Keď bohovia už nemajú toľko veriacich a ich príspevky do svätýň sú mizerné, musia brať každú prácu.

Boha Yata pri práci zachráni okoloidúca stredoškoláčka, ktorá za svoju obetavosť sama doplatí. Prežije haváriu, no ostáva na hranici, kde môže vidieť ako bohov, tak mŕtve duše, ktoré o pozornosť práve nestoja.

Noragami má úplne jednoduchý príbeh a ani sa nesnaží tváriť ako anime, ktoré chcelo ponúknuť niečo viac. Tematiku japonských bohov preberá aj z iných anime a podáva to naspäť novým, zábavným spôsobom, ktorý človeka proste chytí!

Noragami má dobrý humor a szmpatické postavy

Minimálne prvá séria je proste typicky oddzchové anime, kde sem tam prekukne dobrá myšlienka.  Postavy sú sympatické. Hiory, ako ženská hrdinka, je prekvapujúco odvážna, pokojná a vnútorne silná. Yato má všetky plusové body za originalitu. Boh, ktorého poznáte podľa toho, že je upotený a nosí teplákovú súpravu, nie je práve typickou postavou, akú v týchto anime môžeme stretnúť.

Dobré ale je, že humorné momenty nikdy nezasahujú do hlavnej dejovej línie. Vážnejšie chvíle preto vyznievajú pomerne dobre, lenže čo si budeme klamať? Noragami je primárne komédia a tak úplná katarzia, z vyriešenia zložitej situácie na konci, nikdy nepríde. S temnotou sa v Noragami iba pohráva, ale nie je dostatočne precítená.

A to aj pri druhej sérii Noragami Aragato, ktorá sa začína viac vŕtať v minulosti a odhaľuje sa nám pozadie postáv, temnejšia stránka hlavného hrdinu i všetkých bohov. Humor ustupuje do úzadia, no Noragami je stále dielo, ktoré má primárne pobaviť.

Boje sú atraktívne. Dej je dynamický a má dobrý spád, ale tvorcovia niektoré veci nedotiahli. Za mňa, najväčší prehrešok je práca so záporákmi, ktorí sa často ukážu až tesne pred koncom a vieme len veľmi málo o ich charaktere a motivácii. Škoda, pretože majú zaujímavý koncept. Miesto záporákov sa postupne tvorcovia zamerali viacej na vedľajšie postavy z prvej série.

Väčšina ľudí uprednostňuje druhú sériu pre jej menšiu detinskosť.

Môžete sa tešiť na príbeh bohyne Bishamon, elegantnej a silnej ženy, ktorej vždy robí spoločnosť veľký lev. A vzrušenie si užijete pri odhaľovaní postavy menom Nora. Toto malé záhadné dievčatko vás isto upúta už v openingu, rovnako ako Bishamon, ktorá chodí v policajnej uniforme a koženej podprsenke.

Jediné, čo ma mrzí je, že druhá séria je akási uponáhľaná. Neviem, či anime malo dostať pôvodne viac priestoru, ale celú druhú sériu by ste mohli rozdeliť na dva samostatné uzavreté celky. Výsledok je, že druhá séria je useknutá na dve hlavné dejové línie po šesť dielov. Čo je šialené!

Mnoho vecí teda ostáva nevyriešených a jasne vidieť, že Noragami si pýtalo tretiu sériu. Väčšina ľudí uprednostňuje druhú sériu pre jej menšiu detinskosť. Mne naopak chýbal ten odľahčený humor prvej série.

Inak anime nie je čo vytknúť. Animácia sedí k štýlu celého anime – jednoduchá, takže neurazí ani neohúri. Hudba v scénach je počúvateľná, a samotné openingy sa pre mňa stali jedny z najlepších, čo som počula za poslednú dobu. Napriek svojej jednoduchosti verím, že Noragami dokáže zažiariť! Jeho nenútenosť vás bude hnať dopredu k ďalšiemu a ďalšiemu dielu.

Tento článok napísal:
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Všetky články tohto autora
Napíš komentár

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Tento článok napísal: Veronika Šašalová

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?