• Posvieťme si na to!

Mawaru penguindrum sa pýta, čo je voľba a osud

Čo je to osud?  Záležitosť náhody či voľby? Nájdi bubon tučniakov a zisti svoje odpovede v čarovnom anime Mawaru penguindrum!

Jedného dňa sa trojica súrodencov vyberie do akvária, kde s obľubou chodia sledovať tučniaky. Bratia sa rozhodnú urobiť sestričke radosť a kúpiť jej nejaký suvenír. Tá si vyberie čudnú čiapku, ktorá pripomína hlavu tučniaka.

Skôr, ako si čiapku stihne užiť, však skolabuje. Po lekárom konštatovanej smrti sa náhle prebudí a s ňou aj kráľovná tučniakov, ktorá vysiala bratov, aby jej priniesli späť bubon tučniakov.

Nepriateľ v Mawaru penguindrum nemá žiadnu fyzickú podobu. Hrdinovia zápasia so silnejšími nepriateľmi než sú príšery. Idú proti osudu, musia si dávať pozor na správne voľby a to najdôležitejšie – čas.

Kombinácia komédie, psychologickej drámy a mysteriózneho príbehu

Mawaru Penguindrum nie je pre jednoduchého diváka, čo si chce oddýchnuť pri jednoduchom príbehu troch súrodencov. Povedala by som, že toto anime je kombinácia komédie, psychologickej drámy a mysteriózneho príbehu, pričom ten záhadný, snový aspekt ďaleko presahuje ostatné.

Animácia je presýtená symbolmi, a tak sa môže stať, že príbeh bude taký silný, ako si ho vystaviate. Okrem toho príbeh tvorí hneď viacero dejových línii, ktoré sa zvyknú prepletať, vysvetľovať, či naopak ešte viac zahaľovať. Až do posledných epizód, nebudete mať o príbehu celkom jasný obraz.

Mawaru Penguindrum je presýtené symbolmi

To ale platí najmä o druhej polovici anime. Dalo by sa povedať, že prvá polovica je skôr humorná a odľahčená. Miestami možno akoby detská a prihlúpla, lenže to všetko je len stratégia podsúvania symbolov, ktoré sa neskôr ukážu ako nesmierne podstatné.

Čo sa týka symbolov,  Mawaru Penguindrum je miestami až vizuálne presýtené. Niektoré scény sú vizuálny bordel a zvyknú sa aj opakovať. Zároveň je anime miestami presladené a trošku viac dievčenské a to najmä, keď sa pri vnútorných predstavách postáv mení vizuál. 

Na tak malom priestore sa pracuje s pomerne dosť postavami. Osobne mi to nijak nevadilo. Pri niektorých ani nepotrebujete, aby šlo anime do hĺbky. Vedľajšie postavy naozaj slúžia skôr na dotvorenie charakteru hlavných hrdinov. Samozrejme nemôžme zabudnúť na tučniakov, ktorí sa potulujú všade – vo všetkej svojej kráse a úchylnosti.

Tento článok napísal:
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Všetky články tohto autora
Napíš komentár

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Tento článok napísal: Veronika Šašalová

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?