• Posvieťme si na to!

Mahou shoujo ikusei keikaku odhalí podstatu magických dievčat

Už ste hrali Magical Girl Raising Project? Povráva sa, že to nie je obyčajná hra. Niektoré dievčatá vraj dostanú šancu stať sa skutočnými hrdinkami. Bohužiaľ, žiadny systém nie je neomylný a ani mágia nie je nekončená. Čo sa ale stane, keď mágia zrazu dôjde a je nutné zredukovať počty? V boji na život a na smrť sa každý vracia k základnému pudu zabi alebo budeš zabitý. Nové pravidlá odhaľujú skutočnú podstatu dievčat, ktorá má k magickému ďaleko.

Kombinácia magických dievčat a vyvražďovania funguje prekvapivo dobre. Však to už poznáme z Madoka Magica či Gakkougurashi. Celé anime je svižné, akčné a dokonca istým spôsobom uspokojivé. Pripomína nám povrchné mienenie o ostatných, ženský hyenizmus v plnej sile, aj klam virtuálnej reality, kde vlastne netušíme, kto sa ukrýva pod avatarom.

Problém týchto anime hier na elimináciu býva v množstve postáv. Hrdinovia spravidla umierajú skôr než si ich stihneme obľúbiť. Platí to aj tu? Áno, aj nie. Bohužiaľ, šestnásť postáv je na krátke anime priveľa. Ich vykreslenie ale zvláda lepšie ako Juuni Taisen či Ousama Game.

„Rozdielny vek postáv vytvára zaujímavé motivácie k boju.“

Tvorcovia sa pohrali s vekom dievčat, čo im dodalo istú osobitosť. V krvavej hre sa správa inak zrelá žena, neistá tínedžerka a malé dievča, ktoré vlastne ešte úplne nechápe krutosť reality. A predsa to nezabráni v jatkách, ktoré musia prísť. Ich rozhodovanie sa, spolčovanie a zabíjanie, mi vďaka tomuto detailu prišli o niečo uveriteľnejšie. Nehovoriac o tom, že ich motivácie sú vcelku originálne!

Príjemne ma prekvapilo, že tvorcovia sa nesústredili iba na bežné témy ako je láska, priateľstvo a túžba po moci. Anime nezvyknú často nespomínať napríklad ženskú túžbu ochrániť svoje deti alebo ukázať traumu z neuznania v spoločnosti či domáce násilie. Škoda len, že na konci bude stáť len jedno dievča, a ako býva zvykom, hlavný hrdina sa musí dostať aspoň ku koncu.

Naša hlavná hrdinka Snehulienka, je presne to svetielko dobra, ktoré treba chrániť, pretože vyhasína s každým premárneným životom. Myslím, že bez podobnej postavy by sa anime tohto typu ani nezaobišlo. V hre musí byť niekto, kto neschvaľuje zabíjanie ako ideálnu možnosť. Problém je, že Snehulienka sa tak stáva slabá, urevaná hrdinka obklopená smrťou priateliek, ktoré za ňu pokladajú život.

„Nová postava rozbíja dobré nabehnutý dej.“

Snehulienkina povaha však nie je taký problém. Veď divák sa rád postaví na stranu dobra, hoci svojich favoritov si vyberie inde. Najväčší prešľap je, že uprostred hry prichádza nová postava – Alica.

Alica je magické dievča, ktoré si milú stránku tejto hry už neužila. Zo začiatku je záhadná, hlavne pre svoj temný výzor a schopnosti a do skupiny roztomilých dievčat príliš nezapadá. Jej zaujímavosť sa vytráca s odhalením slabej motivácie, ktorá bola zvolená mierne nasilu. Čas venovaný jej by sa viac hodil zvyšným postavám, ktoré už mali rozbehnuté pohnútky a vlastný príbeh. 

Práve tu vidieť premárnený potenciál celého diela, pretože Alica rozbila pomerne dobre zabehnutú partu. S ňou prichádzajú smrti jednotlivých postáv, ktoré nás takmer vôbec netrápia, ako to pri týchto vyvražďovacích anime už býva.

Samotný koniec nesklame, no zároveň neprináša nič svetoborné, takže animácia ostáva najsilnejším aspektom celého anime. Ak už máte na Mahou shoujo ikusei keikaku akýkoľvek názor, musí sa nechať, že sa naň pozerá dobre! Dizajny postáv sú previazané s ich schopnosťami. Každý outfit dievčat je jedinečný a ľahko zapamätateľný. Áno, samozrejme sa tu nájdu podobnosti s Madokou, Saber a bielo-čierny maskot silno pripomína Monokumu z Danganronpy. Ale môj zážitok z anime mi to nijak neskazilo.

„Mahou shoujo ikusei keikaku nábeh stať sa niečím viac.“

Mahou shoujo ikusei keikaku je priemerné anime, ktoré malo nábeh stať sa niečím viac. Ale vadí to? Nemôžem ho zhodiť ako mizerné, keďže som sa pri jeho pozeraní bavila, miestami zamyslela a inde len vypla a užívala si show.

Postavy a ich motivácie si viem vybaviť aj po tak dlhom čase, a to už niečo znemená! Sú diela, ktoré nás predsa bavia napriek svojej nedotiahnutosti (osobne tam mám zaradené Kiznaiver alebo Gakkougurashi). Nebudem vám tvrdiť, že Mahou shoujo ikusei keikaku je majstrovské dielo, ale nemám problém na ňom nájsť kvality, ktoré ho robia zábavným a donútili ma ho dopozerať do konca.

Hodnotenie:

Príbeh6 z 10 (Veľmi dobrý)
Postavy7 z 10 (Slušné)
Chytľavosť8 z 10 (Skvelá)
Animácia9 z 10 (Vynikajúca)

Z môjho pohľadu je Mahou shoujo ikusei keikaku jedna z vydarenejších Royal battle. Roztomilosť s krutosťou opäť funguje. Napriek tomu, skôr pre ľudí, ktorí potrebujú menej komplikovaný príbeh a postavy, ak si dokážete zamilovať charaktery postáv pomerne rýchlo, tu nájdete pár zaujímavých.

Tento článok napísal:
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Všetky články tohto autora
Napíš komentár

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Tento článok napísal: Veronika Šašalová

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?