• Posvieťme si na to!

Koe no Katachi: Dojemný príbeh o následkoch šikany

Byť iný často prináša stretnutie s posmeškami a šikanou. Obzvlášť deti vedia byť veľmi kruté. Koe no Katachi nám pripomína, ako ľahko môže doznieť hlas, ktorý odmietajú všetci vypočuť. Koe no Katachi je dojemný príbeh o dospievaní a ľutovaní svojich chýb.

Prekrásne farby, očarujúce detaily a jemná klavírna hudba. To všetko diváka očarí ešte skôr, než sa na scéne zjaví hlavná hrdinka.

Hluchonemá Nishimiya sa napriek všetkej snahe stáva terčom posmechu triedneho tyrana a časom celej triedy. Až je šikana neúnosná, dievča sa sťahuje na inú školu.

No kto zaberie miesto obete? Prekvapivo triedny tyran! Náhoda chcela, že pár deti sa stretáva opäť aj na strednej škole. Ako iní ľudia s mnohými desivými spomienkami…

Koe no Katachi je len jeden z mnohých reálnych príkladov, ako môže šikana z detstva ovplyvniť náš život. V príbehu sa stretávame so skupinou mladých ľudí, ktorí si k sebe hľadajú cestu napriek pochmúrnej minulosti. Nikto nie úplne nevinný. Dokonca ani tí, ktorí vypadajú ako obete.

Koe no Katachi sa snaží vo filme zachytiť mnohé tabuizované témy

Koe no Katachi sa snaží vo filme zachytiť mnohé tabuizované témy ako šikanovanie, samovraždy, no aj bežné pocity podceňovania sa, nenávisť voči iným či sebe samému. Ukazuje zmenu, ktorou prechádzajú všetky charaktery, nenápadné metafory. Film toho spracúva veľa, až sa pýtam či si toho na tanier nezobral až príliš.

Koe no Katachi je pôvodne manga asi o 60 kapitolách. Napriek celkovej dĺžke filmu je jasné, že mnohé veci z predlohy boli vypustené a, bohužiaľ, na niektorých miestach som to zreteľne cítila.

Jedno z tých miest je práve vývoj postáv. Film pracuje až s príliš veľa postavami, ktoré síce dopĺňajú celkový obraz či ukazujú príbeh z inej perspektívy. To funguje pekne, ale často na úkor toho, že vlastne nevieme, aká je ich motivácia. Ich rola je presne daná a tomu sa podriaďujú všetky ich činy. Bez ohľadu na logiku. Dôležitý je hlavne súcit. Lenže zaslúžia si ho vôbec?

Podobné anime: Kimi no Na wa 

Život občas nie je fér. Ale čo keby sa naskytla možnosť prežiť si ho ako niekto iný? Mitsuhu od nudy oslobodzujú sny, v ktorých sa budí ako študent v srdci Tokia. Kašlať aj prácu v reštaurácií či chlapčenské telo, je to len sen. Raz však po takomto sne má úplný výpadok a v zošite nájde načmárané slová: „Kto si?!“

Prečítaj si recenziu

Dôležitý je hlavne súcit. Lenže zaslúžia si ho vôbec?

Zatiaľ čo začiatok je veľmi emotívny, v strede sa to nejak vytráca. S kým mám vlastne súcitiť? S chlapcom, ktorý šikanoval, a potom si ho podali? S hluchonemou, ktorá nie je schopná vyjadriť, čo cíti? S bezdôvodne nepríjemnou dievčinou?

Dej sa nikam neponáhľa. Ako náhle sa dostávame preč z fáze detstva, príbeh sa mierne vlečie. Pomalé pitvanie príbehu mu nejak prospieva, pretože po emotívnom úvode sa málokedy sa deje niečo srdcervúce. Keď aj príde nejaká pekná scéna, je ťažké pochopiť prečo postavy konajú, ako konajú. S ohľadom na okolnosti to občas nejde vysvetliť inak, ako úplné opustenie sa a utápanie sa v zúfalstve. Z tohto pohľadu mi film prišiel mierne vykorisťujúci.

Povedzme si totiž úprimne. Keby Nishimiya nebola hluchá, mali by ste pre ňu pochopenie? Či pre jej matku, ktorá zvolila chladnokrvnú odplatu a násilie na ochranu svojej dcéry? Hlavná hrdinka je totiž ako ranené šteniatko. Nemôžete ho nechať ležať na ulici.

Keby Koe no Katachi bol len obyčajný príbeh šikany, už by ste tak veľmi nelipli na dievčati, čo nedokáže urobiť ani ň pre svoju obranu a zmieri sa s pozíciou večnej obete, ktorú neopúšťa ani po rokoch, keď už sa jej v živote nič zlé nedeje.

Pekný artistický záver ponúka viacero interpretácií

Našťastie to zachraňuje celkom pekný artistický záver, ktorý ponúka viacero interpretácií. Celkovo v Koe no Katachi nájdete pár pekných obrazov a metafor, síce som nebola práve stotožnená s ich podaním.

Koe no Katachi sa snaží tváriť ako realistický príbeh o šikanovaní, ale jeho vážnosti ubližuje jeho prílišné artistické podanie a neurčitosť. Rozhodne vám odporúčam po filme vzhliadnuť pár videí, či mierne prehrabať internet kvôli vysvetlivkám, pretože aj znalcovi japonskej kultúry môže pár náznakov uniknúť. To trochu pomohlo obmäkčiť môj názor na Koe no Katachi. Uvidíme, či dokáže ten váš.

Hľadáš podobné anime? 

Zúrivá vojna, ktorá rozdelila krajinu, konečne skončila. Všetci sa vracajú domov, až na mladú Violet. Major, ktorý viedol jej flotilu, ju na tomto svete zanechal so zvláštnymi slovami: “Milujem ťa.” Čo tie slová znamenajú?

Recenzia na Violet Evergarden

Tento článok napísal:
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Všetky články tohto autora
Napíš komentár

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Tento článok napísal: Veronika Šašalová

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?