• Posvieťme si na to!

Kiznaiver: Projekt svetového mieru, za ktorý sa platí bolesťou

Projekt Kiznaiver verí, že kľúčom k svetovému mieru je empatia. A ako ju lepšie podnietiť než zdieľaním bolesti? Ak ľudstvo bude cítiť bolesť rovnakou mierou, prestanú si navzájom ubližovať. Má to ale jeden háčik. Príliš silná bolesť vie zabíjať.

Kiznaver má originálnu myšlienku, ktorá toto anime veľmi vyzdvihuje. Zdieľanie bolesti siedmych študentov mi v prvých epizódach veľmi pripomínalo Danganronpu. Pod hrozbou smrti si prezrádzajú trápne tajomstvá, zdieľajú nepríjemné pocity. Všetko preto, aby odštartovali projekt, do ktorého sa nedostali dobrovoľne.

Prvá pusa, zlomené srdce, prúsery v škole, výlety s priateľmi. Všetci chceme zdieľať náš život s niekým blízkym. Čo ale ak tú blízkosť nedokážete cítiť?

Hlavný hrdina patrí k tým „chladným“ ľuďom, čo nedokážu ukázať svoju pravú tvár. Život mu je v podstate ukradnutý. To je však v rozpore so zámerom ambiciózneho dievčaťa, ktoré vymyslelo  projekt na dosiahnutie svetového mieru.

„Kiznaiver v prvých epizódach pripomína Danganronpu.“

Práve skúšky mierového projektu sprevádzajú celé anime. Hrdinovia si musia prejsť rôznymi situáciami, aby sa z nanúteného priateľstva stalo skutočné spoločenstvo, čo vedie k mnohým vtipným aj smutným situáciám.

Po prvých dieloch je ale jasné, že tvorcovia sa rozhodli ísť menej drastickou cestou, akou šla Danganronpa, ani sa nechceli držať v stopách ich anime Kill la Kill. Štýl štúdia Trigger sa tu aj tak nezaprie. Našich hrdinov sprevádzajú divní a úchylní… čo to, dopekla, má byť?! Ehm, maskoti? Ktorí dozerajú na celý program.

Ani závažná téma nebráni scény spracúvať skôr odľahčene. Človek sa pri nich dobre uvoľní a  svoju filozofickú polovičku veľmi nepotrápi. Omnoho viac sa anime zameriava na vznikajúce vzťahy medzi hlavnými hrdinami a drobné tajomstvá, ktoré sa vynárajú okolo projektu.

Mnohí ľudia sa sťažujú hlavne na archetypálne postavy. Tvorcovia však mali jasný dôvod, prečo si zvolili práve takéto charaktery a pre príbeh úplne stačia. Netreba ani  zabúdať, že nedostatok ich prejavov, bol hlavným dôvodom, prečo sa stali súčasťou Kiznaiver. Rovnako tak viem, že zložitejšie charaktery by boli iba prekážkou, pre už tak krátky dej.

„Kresba je ako vždy svojská ale veľmi pekná. Bohaté farby, silné kontrasty.“

A tak sa dostávam k najväčšiemu problému. Čas. Nezdolná prekážka všetkých dobrých anime. Ak sa Kiznaiver rozhodnete pozerať, bude najlepšie, ak ho prijmete také, aké je. Príliš ambiciózny nápad spracúva na malom priestore a je jasné, že v istých prípadoch zlyháva. Postavy sa nestíhajú dostatočne vyvíjať. Zaujímavé postranné námety nikdy nedostanú priestor…

Načrtnutý príbeh má skvelý potenciál rozvíjať sa skôr v románe, než v dvanásť dielnom anime a preto nevylučujem ani možnosť, že vás toto anime sklame. Pri Kiznaiver je zreteľne cítiť, že tvorcovia z príbehu mohli dostať omnoho viac! Mohli, ale nebol čas.

Aj tak si myslím, že Kiznaiver je veľmi sympatické dielo, ktorému sa oplatí dať šancu. Príbeh, minimálne, zaujme. Kresba je ako vždy svojská ale veľmi pekná. Bohaté farby, silné kontrasty ho určite robí jedno z najkrajších anime tej sezóny.

Čo sa týka hudby, tá nie je v anime nejak výrazná, no scény dokážu zapôsobiť. Aj jednoduchosť postáv si človek zamiluje. Prešli dva roky a ja si stále vybavujem ich spoločnú bolesť, ktorá ma zasiahla rovnakou mierou. Za mňa po dopozeraní veľká spokojnosť. A dúfam, že to bude spoločný pocit, ktorý si odnesieme z tohto anime.

Tento článok napísal:
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Všetky články tohto autora
Napíš komentár

komentáre
Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Tento článok napísal: Veronika Šašalová

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?