• Posvieťme si na to!

Kimi no Na wa: Zisti meno, ktoré zmení tvoj život

Život občas nie je fér. Ale čo keby sa naskytla možnosť prežiť si ho ako niekto iný? Mitsuhu od nudy  oslobodzujú sny, v ktorých sa budí ako študent v srdci Tokia. Kašlať aj prácu v reštaurácií či chlapčenské telo, je to len sen. Raz však po takomto sne má úplný výpadok a v zošite nájde načmárané slová: „Kto si?!“

Kimi no Na wa je jedno z tých anime, ktoré vás očaria ešte skôr než začne samotný príbeh. Nočná obloha a rozpoltená hviezda, na ktorú sa ľudia pozerajú zo všetkých kútov sveta.

Je to krásna poetická scéna. Lenže tá raz skončí a vy sa prebudíte v typickej tínedžerskej komédií a postupujete, až kým sa opäť nedostanete k dráme, pri ktorej zviera srdce…

Na Kimi no Na wa som sa tešila, no nemala som od neho žiadne očakávania. Chcela som si proste užiť krásnu animáciu a hudbu, čo sa mi až na divne dlhý opening umiestnený niekde po dvadsiatich minútach filmu, vcelku podarilo.

„Pomalý začiatok ale akčný koniec.“

Úvod sám o sebe nie je ničím výnimočný. Pomalý dej, prepletený niektorými klišé, ma mierne zneisťoval, či chcem v pozeraní ďalej pokračovať. No povedala som si, že depresívnych anime s ťažkými myšlienkami mám dosť. Neužijeme si pre zmenu niečo príjemné?

Asi polovička filmu sa dá označiť za celkom fajn. Obrazy zo života hlavných hrdinov sa striedajú. Divák si môže užívať ľahkosť a jednoduchosť celého príbehu. Už vás ani netrápi či príbeh niekam smeruje. Čakáte na ten moment, keď sa hlavná dvojica stretne a bude z toho veľká láska, aby ste spokojne na konci uronili slzu nad ich šťastím. (Pche, netvárte sa ako drsnáci!)

Práve v tom momente vás Japonci opäť prekvapia a spravia v deji nečakaný zlom! Kimi no Na wa dokázalo, že má ambíciu byť viac než obyčajným príbehom lásky dvoch mladých ľudí. Záhady, ktoré sa vynoria, vás vytrhnú z tej predstavy, že dej vás ničím nemôže šokovať.

Kimi no Na wa sa pekne pohrá s vašimi citmi.“

Druhá polovica je omnoho akčnejšia. Síce sa koniec dá stále ľahko odhadnúť, Kimi no Na wa sa ešte predtým pekne pohrá s vašimi citmi. Krásna animácia vytvorí tú správnu atmosféru aj bez toho, aby ste si počas filmu zamilovali postavy.

O charakteroch hlavných aj vedľajších postáv sa veľmi hovoriť nedá. Pre efekt skutočného príbehu tvorcovia vytiahli ľudí, akých stretnete všade – posmievajúcich sa spolužiakov, dobrých kamarátov, ignorantského rodiča, starostlivú starú mamu…

Nemyslím si, že samotnému anime to nejak ublížilo. Kimi no Na wa sa nesnaží byť megadielom plné neodhaliteľných metafor a úmyslov. Je to svet, v ktorom veríme, že sa ešte dejú zázraky. Malé, nepatrné a nevysvetliteľné.

Dej samotný má mnoho logických chýb. Vlastne, sú dosť závažné na to, aby zhodili celý príbeh ako nedoriešený a nemožný. Ak sa budete uberať týmto smerom, všimnete si, že mnohé postavy jednajú bez rozmyslu a vaše hodnotenie pôjde ešte nižšie. Rovno vás na to upozorňujem, lebo mi je jasné, že niekoho to rozčúli. Kimi no Na wa je anime pre tých, čo potrebujú vypnúť mozog.

Dej samotný má mnoho logických chýb.“

Pustite si to s napríklad s priateľkou, keď vás poprosí o niečo romantické. Po dlhom dni v škole, práci. Nečakajte nič svetoborné, jednoducho skúste relaxovať. Ak si už máte vybrať medzi televíziou a Kimi no Na wa, nad čím váhať!

Hľadáte niečo podobné?

Siahnite po Erased. Čo ich spája? Téma osudu dvoch ľudí, ktorý ich preplietol natoľko, že úplne zmenil prítomnosť. V oboch nájdete nadprirodzené prvky. Erased má však detektívnu zápletku a detské postavy, ktoré vám prirastú k srdcu.

Recenzia na Erased


Život na Imaginaria.sk

Aké by bolo tvoje ideálne stretnutie s pravou láskou? Dajte mi vedieť! Verím, že sa článok páčil a pomohol. Ak áno, zdieľaj a pomôžeš šíriť kvalitný obsah. Novinky vždy na našej FB stránke, staňte sa fanúšikom a majte prehľad o Imaginaria.sk. Teším sa na vaše názory. Odpovedám na každý komentár a uvidíme sa pri ďalšom článku!

Tento článok napísal:
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Všetky články tohto autora
Napíš komentár

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Tento článok napísal: Veronika Šašalová

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?