• Posvieťme si na to!

Juuni Taisen: Vojna zverokruhu vyznieva ako vtip

Každých dvanásť rokov prichádza bitka, v ktorej sa stretáva dvanásť zvláštnych bojovníkov. Znamenia horoskopu zabíjajú jeden druhého. Cena je pridobrá pre viacerých. Víťaz môže byť len jeden!

Juuni Taisen začína veľmi tajomne. Dizajny postáv vás hneď ohromia a skôr než stihnete zistiť, čo sa vôbec v tejto vojne deje, na zemi leží prvé telo. Kto sú v skutočnosti ľudia predstavení pod jednotlivými znameniami?

Žeby Had bol len smutným a nemilovaným vojakom? Počkať! Byvol je nešťastný a nenávidený vojak tiež. Ale aj Býk bol… Kašlime na to. Ak už naše postavy mali za sebou hocijakú minulosť, bude vám to absolútne jedno!

Po zaujímavom úvode Juuni Taisen klesá do obyčajných béčkových akčných anime, kde rezignujete na akúkoľvek logiku, príbeh a chcete si užiť šou! Trochu krvi, žiarivé efekty, ale aj tak jednoduchú vec Juuni Taisen nezvláda… Ešteže v okolí pobehuje sexi playboy zajačik!

Anime malo vážne skvelý potenciál, dalo sa to ťahať toľkými smermi, keby trochu viac popracovali na záhadnosti a psychológií postáv. Lenže takto sa točíme v kruhu. Priebeh jednotlivých častí je vždy zameraný na jedného z bojovníkov. Ich príbehy nie sú nijak výnimočné a čoskoro si uvedomíte, že na nich vlastne nezáleží.

Po chvíli odhalíte vzorec, ktorým sa Juuni Taisen vedie. Nespravodlivý osud postáv, nejaké tie militárne zábery, všetka tá krv na rukách hrdinov a po pokuse vydolovať aj posledný kúsok sentimentu konečne umiera vo vojne – Juuni Taisen. To by sme mali jedného, ostáva jedenásť…

Tvorcovia sa vás hlúpo vodia za ručičku a nútia, aby ste si zúfalo obľúbili aspoň jednu z postáv. Lenže koho? Krutosť, odhodlanie ani melanchólia behom jednej epizódy nevyznieva. Animácia a zvláštnosť bojov chabne. Navyše na konci dielu nie je otázka kto umrie, ale ako.

„Juuni Taisen – vojna o čom?“

Problém je ten, že ani toto poznanie, vás žiadnym spôsobom neuspokojí. Na boj ostávajú posledné tri minúty, takže postavy umierajú hlúpo a bezcieľne. Zdá sa, že tvorcovia všetko stavili na prekvapivý koniec. Uznávam, že aspoň posledné epizódy za niečo stoja. Záver vytrháva z nudnej rutiny. Až na jednu drobnosť.

Nezabudli ste nám náhodou vysvetliť, o čom to celé bolo? Na konci Juuni Taisen vlastne neviete nič. Kto a prečo usporadúva vojnu? Ako dokážu plniť želania? Prečo sa na hrdinov stávkuje? Nehovorte mi, že v celej knihe sa to ani raz nespomína. Adaptácie noviel nebývajú vždy najšťastnejšie…

Na konci stojíte len s kopou otázok. Pár vecí si môžete domyslieť, ale nápovede sú dosť chabé. Po dopozeraní som uvažovala, čo som si z toho anime odniesla. Prišla som na to, že zhola nič. Na akčné anime je to príliš nudné. Na psychologické anime prikrátke a veľmi chabé. Nechcem, aby každé anime tohto tipu bolo kópiou Fate série, ale Juuni Taisen bol vážne chabý pokus…

Hodnotenie

Príbeh3 z 10 (Zlý)
Postavy4 z 10 (Nič moc)
Chytľavosť5 z 10 (Priemerná)
Animácia8 z 10 (Skvelá)
Tento článok napísal:
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Všetky články tohto autora
Napíš komentár

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Tento článok napísal: Veronika Šašalová

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?