• Posvieťme si na to!

Gakkougurashi! : Zažite si apokalypsu z pohodlia školy

Gakkougurashi je úžasné psychologické anime, ktoré ťaží zo svojho momentu prekvapenia, a preto vás dopredu varujem. Chcete si anime poriadne užiť? Potom nechajte recenzie tak a choďte do toho bezhlavo! Ja sa vám, samozrejme, pokúsim prezradiť čo najmenej, no ak dáte na moju radu, už prvá časť vás vtiahne a nepustí!

Yuki miluje svoju školu. Pre ňu je to miesto plné aktivít, a napriek problémom sa spolu so svojimi kamarátkami snaží byť vzorná členka Klubu života v škole. Čo iné vám aj ostáva, keď všetci vaši priatelia a rodina sú už dávno mŕtvi a okolitý svet sa zmieta v apokalypse?

Nenechajte sa odradiť prvotnými scénami, ktoré sú viac než detinské. Toto anime ani zďaleka nie je tak nevinné, ako sa na prvý pohľad zdá. Však čo iné by sme čakali od diela, ku ktorému má najbližšie, už recenzovanáMadoka MagicaZvrátenosť v roztomilosti, to rozhodne nie je pre anime nič nové. Takže čím je toto anime také výnimočné?

„Každá z postáv je pomerne unikátna, napriek tomu, že sa zo začiatku zdajú ploché.”

Gakkougurashi si s vami zahrá silné psychologické hry. Ponúkne rôzne pohľady postáv, ktoré tú istú scénu vidia úplne inými očami. Často sú tie rozdiely tak veľké, že sa začnete pýtať: „Čo z toho je skutočné?“ Všetci sme tu klamári, hráme len svoju úlohu, no je klamstvo pre priateľa správne?

Spoznávanie ostatných dievčat bolo pre mňa rovnako zaujímavé. Každá z postáv je pomerne unikátna, napriek tomu, že sa zo začiatku zdajú ploché. Výlety do minulosti a odhaľovanie, čo sa v škole vlastne deje, ma donútili si z každou vybudovať veľmi silné puto.

O to viac bolí, keď začneme o členov klubu prichádzať. Čože? Mysleli ste si, že takéto roztomilé anime sa zaobíde bez smrti? Zjavne ste sa ešte nič nenaučili…

Gakkogurashi odstrihli koniec ako pri Deadman Wonderland.

Menšie sklamanie mi priniesol samotný koniec. Až neskôr som sa dozvedela, že príbeh je vlastne podľa mangy, takže anime je len akousi upútavkou na mangu – ako aj Deadman Wonderland. Koniec anime je ukončený pomerne v dobrom bode, takže to nepôsobí tak príšerne, ako pri spomínanom Deadman, ale cítiť, že anime smerovlo k niečomu väčšiemu.

Zároveň je ťažké ho nejak odporúčať, pretože ak máte radi hlbšie veci a príbehy, budú vám niektoré scény pripadať detinské a otravné. A zase naopak, ak chcete niečo vyslovene oddychové, na to Gakkougurashi nespracováva príliš veselé témy.

Aj tak by som sa priklonila k tomu, že Gakkougurashi je lepšie si pozrieť ako fajn oddychové anime, ktoré vie celkom prekvapiť dobrou psychológiou postáv a zaujímavými momentmi.  

Hodnotenie:

Príbeh7 z 10 (Slušný)
Postavy8 z 10 (Skvelé)
Chytľavosť 8 z 10 (Skvelá)
Animácia8 z 10 (Skvelá)
Tento článok napísal:
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Všetky články tohto autora
Napíš komentár

komentár
Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Tento článok napísal: Veronika Šašalová

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?