• Posvieťme si na to!

Darling in the FranXX vytvoril divoký sci-fi koktail. Vyskúšaš?

Žiadne dieťa nikdy nespozná svojich rodičov, no všetci vedia o Otcovi, ktorý spolu s radou riadi celú Zem. Nemajú mená, len čísla. A kedy sa z detí stanú dospelí? To nikto netuší. Údajne sa to ani nedeje. Veď deti sú potrebné. Hlavne tie, ktoré vedia spolupracovať a splynúť pri riadení obrovských robotov, pretože monštrá čakajúce na bitevnom poli, budú ešte ďaleko väčšie a hrozivejšie.

Darling in the FranXX je údajne výtvor zo štyroch hrnčekov Evangelionu, dvoch šálok Tengen Toppa Gurren Lagann a menšou prímesou Deadman Wonderlandu. To všetko zmiešame a ešte na vrch pridáme polevu z iných anime. Ja som človek, čo nerád porovnáva, takže ak to dokážeš tiež, poďme sa spolu vrhnúť na recenziu!

Darling in the FranXX predstavuje ďalší svet vo veľmi vzdialenej budúcnosti. Zo začiatku mi tento svet prišiel pomerne fádny, no čím viac tajomstiev sa nakopilo na seba, tým viac som sa tešila na ďalší diel.

„To, čo zo začiatku vyzerá ako čistý fanservis, môže mať celkom zvláštnu myšlienku.“

Koncept je pomerne jasný. Planéta ostala kompletne zničená a ľudia sa stiahli do pohyblivých kupol, ktoré sú pomerne dobre obývateľné. Neplodná pôda však nebol najväčší problém. Zo zeme sa začali vynárať Klaxosaury, obrie robotické monštrá. To je časť, kde nastupujú decká, aby si to spolu poriadne rozdali. Och, a upozornenie! Žiadna podobnosť tu nie je čisto náhodná. 

Referencie tu rozhodne nie sú náhodné. Pári spolu riadia v typických sex-polohách. Roboty majú plodné ženské tvary a rozhodne aj silu a vražednosť odvrhnutej milenky. To, čo zo začiatku vyzerá ako čistý fanservis, má popravde celkom zvláštnu myšlienku.

Ak nepoznáte slovo láska; neviete, čo to je pusa; že muži a ženy odpradávna spája hlbší vzťah, prišli by vám tieto polohy nejak zvláštne? A o tom to nakoniec celé je. O dospievaní bez toho, aby vám niekto vysvetlil význam citov. Lásky, žiarlivosti a závisti.

„Darling in the FranXX vie skvele vyvážiť humor s temnými témami.“

Darling in the FranXX stavilo hlavne na melodrámu okolo vzťahov, ktoré sa prelínajú ako do bitiek, tak aj do pomalého odhaľovania tajomstiev spoločnosti. Znie vám to klišé? Pravda je, že anime vie skvele vyvážiť humor s temnými témami, vážne aj romantické prvky.

Počas dielov sa dá krásne sledovať vývoj jednotlivých postáv. Ten by som vypichla hlavne na dvojici hlavných hrdinov. Moment, keď sa hlavný hrdina Hiro rozhodne pilotovať so “Zabijakom partnerov”, Zero two, ma presvedčil, že toto anime dopozerám do konca.

Prečo? Pretože Zero Two je očarujúca, drsná a zároveň istým spôsobom romantická. Jej rozporuplná osobnosť obohacuje celé anime. Dodáva mu svižnosť a potrebnú agresivitu, ktorá sa ukazuje hlavne pri akčných scénach. A ako protiklad funguje jej dojímavá minulosť.

Problém je, že tú sa viac-menej dozvedáme v polovici a jej povaha sa kompletne zmení. Rovnako tak všetky vzťahy sú doriešené. Bojov ukázali dosť. Hmm, ako pokračovať? Túto otázku si položili asi aj tvorcovia, pretože anime ku koncu naberá úplne iný spád a pointu vyťahuje behom štyroch posledných dielov doslova z päty!

Chcete netradičné témy a spracovanie? Skúste anime o terorizme! Čo sa skrýva za krvavými písmenami VON?

Recenzia na Zankyou no Terror

„Badať podpis štúdia Trigger – záver musí byť ohromný a extrémne šialený!“

Badať úhľadný podpis štúdia Trigger – záver musí byť ohromný a extrémne šialený! Možno je to zábavné na tvorenie, ale pre diváka je to poriadna facka. Počas devätnástich dielov nedostanete jediný náznak! Nič! Bývalé otázky ohľadom dospievania, sexuality, spravovania sveta poslali úplne do pekla a nastúpilo niečo…šialené.

Mnohí už odsudzujú absurditu spojenia pilotovania so sexom, ale ja to skôr vidím ako klad celej série. Už z prvých dielov sa dá jasne vyrozumieť, čo pri tom decká prežívajú, no objavujú sa aj náznaky toho, čo by prežívať chceli.

Nie, nie je to nič úchylné. Každá dvojica chce mať pocit bezpečia a vzájomnej dôvery. Dobre to vidieť na tom, že ak medzi nimi neexistuje dušený aj fyzickú súlad, pre pilotné dvojice to môže byť celkom nepríjemný zážitok. Otvára sa otázka vernosti či akýchsi dohodnutých „manželstiev“. Je toho dosť, nad čím sa môžete zamyslieť. Skúste sexuálny podtón hneď nezaradiť ako fanservis.

Skúste ďalší kúsok od štúdia Trigger. Tentokrát hrdinov v projekte, ktorý mal priniesť svetový mier. Ako? Predsa zdieľaním bolesti.

Recenzia na Kiznaiver

„Darling in the FranXX ťaží z výbornej animácie a dobre spracovaných bojov.“

Koniec, bohužiaľ, zabíja celé anime. Darling in the FranXX stále môže ťažiť z výbornej animácie a dobrého spracovania bojov, no koniec ho priradil k priemerným anime. Roboty majú pomerne unikátne dizajny a každý odráža povahu svojej pilotnej dvojice. Vďaka kvalitnej animácií boje nenudia a človek si ich vie užiť.

Hlavne začiatky mi prišli zaujímavé. Mecha len nie je môj štýl, okrem Code Geass som sa odhodlala na Guren Lagan, ktorú som po chvíli vypla, lebo mi to nesadlo. Nakoniec som skúsila aj Evangelion, ktorý si titul klasiky skutočne zaslúžil. Darling in the FranXX však nechcem hodnotiť a porovnávať v rámci žánru.

Bez všetkých zrovnávaní, sa mi Darling in the FranXX vážne páčilo a stojím si za tým, že je to anime, ktoré stojí za to ho vidieť. Je pravda, že keď sa pozriete na najznámejšie mecha anime a pridáte predošlé diela A1 Pictures a Trigger, viete dokonale, čo čakať…

Stále si ale myslím, že anime spája to najlepšie, čo môže. Postavy sú povahovo príjemné, a napriek milostným drámam sa objavila len jedna, čo mi liezla na nervy. Z desiatich romantických pletiek mi to príde ako úspech!

Pomohla ti Imaginaria? Zdieľaj!

Páčil sa ti článok? Tak ho zdieľaj a pomôž šíriť kvalitný obsah. Novinky nájdeš na našej FB stránke. Staň sa fanúšikom a získaj prehľad o dianí na Imaginaria.sk.

Tento článok napísal:
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Všetky články tohto autora
Napíš komentár

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Tento článok napísal: Veronika Šašalová

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?