• Posvieťme si na to!

Boku dake ga Inai Machi: dojemný príbeh o priateľstve i týraní detí

Blíži sa zima a Satouovi sa vracajú zlé spomienky. Spomína na rok, keď sa jeho kamaráta dostal do vezenia. V ten rok odignoroval spolužiačku, ktorú potom našli mŕtvu. Prečo sa mu všetko vynára práve teraz?

Jedného večera, keď sa vracia domov, sa stane niečo nečakané. Jeho mama leží na zemi mŕtva a Satou je obvinený z vraždy.

V tom sa z ničoho nič ocitá na školskom dvore. Píše sa rok 1988, Satou je malým chlapcom a do únosu jeho spolužiačky ostáva mesiac. Ak chce zachrániť svoju matku a očistiť svoje meno, musí zabrániť niečomu, čo sa stalo tu.

Existujú následky našich rozhodnutí? Dá sa zvrátiť osud? Občas mám pocit, že tieto otázky ľudia začínajú vnímať ako klišé, a nie ako niečo, nad čím by sa chceli skutočne zamýšľať. Boku dake ga Inai Machi (Erased) však využíva motív vracania sa v čase pomerne nenásilne a vykresľuje tak krásny príbeh o priateľstve, odvahe ale i domácom násilí. 

„Boku dake ga Inai Machi pekne buduje atmosféru.“

Hlavný hrdina sa v minulosti ocitá na rázcestí. Po rokoch objavuje momenty, ktoré už dávno vytesnil z pamäte a všíma si, že v zápale detských hier sa vždy nechovali ako klaďasi. A čo dievča, ktoré ten rok našli mŕtve?

Boku dake ga Inai Machi dobre zachytáva veselú atmosféru základnej školy a zároveň buduje napätie skrz drobné dejové zvraty. Nebráni sa ani otváraniu vážnejších tém, z ktorých behá mráz po chrbte. Na tak krátke dielo pracuje s dosť postavami, ale každú budete mať možnosť aspoň trochu spoznať.

Deti si rýchlo zamilujete, o tom niet pochýb. Čo sa ale týka odhaľovania vraha, mozgové bunky vám to príliš nepotrápi. Pri takom množstve postáv už na podozrivých neostalo dostatok času, a tak je odhaľovanie vraha pomerne priamočiare.

Problém mám asi len s celkovým dojmom. Čakala by som, že na to, aké to bolo úžasné anime, tak si ho budem pamätať ešte dlho-predlho. Pri písaní tejto recenzie sa mi opäť vynorili skvelé momenty, no na mnohé som akosi zabudla. Pritom si pamätám, že som ho musela vypozerať počas jedného dňa, čo som sa od neho nevedela odtrhnúť. Boku dake ga Inai Machi bolo podľa mňa jedno z tých podarenejších krátkych anime, takže ak máte cez víkend čas, smelo do toho!

Tento článok napísal:
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Všetky články tohto autora
Napíš komentár

komentár
Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Tento článok napísal: Veronika Šašalová

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?