• Posvieťme si na to!

Anohana: Priateľstvo až za hrob dojíma, ale občas otravuje

Život ide ďalej, ale nie vždy vládzeme ísť s ním. Jinta už roky zameškáva školu, zatvára sa v izbe, hrá videohry. Jeho detská parta sa rozpadla a každý išiel svojou cestou. Dnes ho už nič nezaujíma. Dokonca, keď sa u neho doma zjaví dávna kamarátka Menma a prosí ho, aby jej splnil želanie, zanovito si ju nevšíma. Prečo aj? Veď Menma  zomrela pred mnohými rokmi…

Každý sa so smrťou vyrovnáva inak. Dospelí sa môžu zahltiť prácou, niekto to rieši alkoholom, no deti nemajú takmer žiadne možnosti. Opúšťajú jeden druhého a dúfajú, že zabudnú. Ako však vymazať spomienky na prvú lásku? Zabudnúť na najlepšiu priateľku? Spoločný smiech?

Anohana neprináša najoriginálnejší koncept, ale svoje kvality ukazuje už  od začiatku. Príbeh je geniálne napísaný. Každý diel si drží tempo. Otvára vážne témy a slzy sú často na mieste. Napriek viditeľnému fantasy prvku, si Anohana zachováva veľmi reálny podtón. Konfrontovanie sa s minulosťou, vyrovnávanie sa s výčitkami, pocitmi menejcennosti…

„Anohana sa pekne hrá s ľudskosťou.“

Krátky príbeh prináša len pár postáv. Čo je dobre, pretože budete mať šancu spoznať každého z nich. Ahohana pripravila zmes zvláštnych pováh. Nečakajte vyslovene kladné ani záporné charaktery a práve ich odlišnosť a spomienky, ako veci vnímali v detstve, robí z tohto anime elegantný kúsok. Celé to pre mňa trochu kazila len otravnosť mŕtvej kamarátky. Paradoxné, nie?

Ruku na srdce, obzrite sa za svojimi kamarátmi, spolužiakmi zo základnej. Koľko dievčat sa premenilo na fifleny? Koľkí si začali pripadať ako niečo viac alebo pred vami začali tajiť veci, aby ste ich neodsudzovali? Anohana sa pekne hrá s ľudskosťou. Prvé stretnutia po rokoch sú presne tak trápne, ako by mali byť.

Hrdinovia k sebe hľadajú cestu, napriek tomu, že čas ich neodvratne zmenil. Zaujímavé je aj sledovať Menmu. Kým vlastne je? Imaginárna kamarátka, nedoriešená záležitosť či skutočný duch dievčatka? Anime vás nenechá bez odpovedí, čo je možno trochu škoda.

„Dojemný príbeh priateľstva. A čo slza na konci?“

Sklamanie totiž prináša práve záver zahraný do autu. Nepoteší a neurazí. Po tak strastiplnej ceste je až smutné, že tvorcovia sa nevydali trochu riskantnejšou cestou. Asi po toľkých emociálnych scénach už neostalo dosť citu na tú poslednú.

Animácia a hudba je celkovo príjemná. Veselý opening kontrastuje s celou náladou Anohana. Vďaka nemu sa ľahšie vnímajú občasné záblesky radosti a príjemných chvíľ. Kresba nie je nijak výnimočná. Otázne je či ju anime potrebuje – myslím, že nie.

Ano Hi Mita Hana no Namae wo Bokutachi wa Mada Shiranai (originálny názov) môžem len odporúčať. Áno, asi vás čaká stret s Menmou. Ťažko povedať či pri jej mene vychádzajúceho z reproduktorov vydržíte alebo nie. Ak áno, čaká vás emocionálny príbeh o priateľstve, odpúšťaní a dospievaní.

Hodnotenie:

Príbeh8 z 10 (Skvelý)
Postavy6 z 10 (Veľmi dobré)
Chytľavosť7 z 10 (Slušná)
Animácia7 z 10 (Slušná)

Máš rád príbehy to života? Nevadia ti ťažšie témy? Anohana sa stále dá brať ako príjemné oddychové anime, zároveň má však hĺbku, ktorú by ste mohli oceniť. Postavy nie sú dokonalé, ale to nie je ani život, ktorý vedú. Na tak krátky čas je to dobre spravený príbeh. Kto vie, možno sa vám zapáči aj koniec…

Tento článok napísal:
Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Všetky články tohto autora
Napíš komentár

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .
Tento článok napísal: Veronika Šašalová

Veronika Šašalová

Milujem dobré príbehy a hľadám ich všade. V knihách, hrách, filmoch, anime, komiksoch aj na internete. Už desať rokov blogujem, som jednou z autoriek Protipólu a knihy L3g3ndy. Písala som pre portál Čítaj.to a momentálne ma nájdete na stránke Imaginaria.sk.

Skúste ma nájsť na:

Stratená v tomto pretechnizovanom svete som nikdy nenašla sociálnu sieť, na ktorej by som vydržala. Nechcete si nájsť čas a napísať mi list?