• Search
  • Lost Password?

Amnesia | Zamiešame spolu karty osudu (recenzia)

V hre je vždycky najväčším tromfom eso. Stačí jediná dobrá karta a vaša hra sa môže otočiť. Možno je čas zmeniť svoj osud. Ale ako, keď v rukách nedržím žiadne spomienky?

Prosím, nadýchnite sa a sústreďte sa. Ak udržíte pozornosť dostatočne dlho, budete počuť ako mi prechádza mráz po chrbte.

Aspoň som zistila, že podceňovanie sa vedie len k horším veciam- ako napríklad k Amnesií. Tú som si pustila pri jednom záchvate: “Máš skúšky z jazyka a ty si taká tupá a nič nevieš.”  A tak som urobila najväčšiu chybu v živote- pustila si anime v angličtine.

Okrem toho, že moje ego dostalo nakopnutie pri pozorovaní charakteru hlavnej hrdinky, našla som si náhradu toho, čo môžem na sebe neznášať. Zvedavosť. Po pár dieloch som vedela, že nechcem vidieť viac.

“Ak máte masochistické chúťky stretnúť najtupšieho človeka sveta, puste si Amnesiu. Po prvých minútach rýchlo pochopíte, ako som to myslela. “

Rovnako tam mi začalo byť jasné, že neprestanem, kým nezistím ako to končí. Možno to bol len môj podvedomí plán ako umrieť skôr než prídu skúšky, no prisahám, že všetko začalo veľmi nevinne!

Hrdinka je na prvý pohľad úplne obyčajná. V jej živote sa však prihodí niečo, čo spôsobí, že úplne stratí pamäť. Vie iba to, že sa 1. augusta prebudila na pohovke v neznámej kaviarni, ale nevie prečo.

V jej blízkosti sa zjaví vílí chlapec, ktorý si hovorí Orion, a ktorého vidí iba Hrdinka. Orion sa jej snaží rôzne pomôcť, aby sa rozpamätala na svoju minulosť, lenže vracajú sa jej iba útržky. Postupne sa spoznáva s ľuďmi zo svojej minulosti, ktorým sa sprvu snaží tajiť, že si nič nepamätá a dúfa, že sa jej spomienky navrátia.

Pomaly sa zoznamuje so situáciou, ale keď sa jedného dňa prebudí, zistí, že sa vrátil zase späť do 1. augusta a všetko, čo sa jej prihodilo, sa nikdy nestalo. Ľudia majú inú povahu, iné zamestnanie, aj iné sociálna väzby a samotná Hrdinka má úplne iného partnera. Jediné, čo jej zostáva, sú jej nové spomienky.

Ja viem, prečo tento štýl nikdy nepozerám– hlavné hrdinky! Bezmenné dievča bude ešte dlho predmetom pri mojich nočných o úpadku ľudstva.

Nezazlievam jej zmätenosť. V tomto ohľade som si počínala ešte horšie. Ale ak ešte raz budem počuť slová ako: ,,prepáč”; ,,to nič” – najmenej 5x za sebou, asi sa odstrelím.

“Ak si pozorne prečítate obsah, zistíte, že to má istý potenciál, mohlo by to mať zaujímavú zápletku dej, psychológiu postáv, celkovo si viem predstaviť akoby toto anime malo fungovať. “

Mením Bellu ako najhoršiu hrdinku na svete (Čítaj: Najhoršia literárna “Hermiona” | Ako raz všetkým preplo z Twilightu), oproti nej by Bella mohla byť raketový inžinier s tromi Nobelovkami.

Ak máte masochistické chúťky stretnúť najtupšieho človeka sveta, puste si Amnesiu. Po prvých minútach rýchlo pochopíte, ako som to myslela. Aby ste si nerobili nádeje, ako ja. Nie, nezmení sa to…

Na celom tomto anime dokážem oceniť tri veci– prvá je kresba. V tomto ohľade je to jedno z najkrajších anime, aké som kedy pozerala.

A tým sa vlastne dostávam k tej druhej– chlapi. Áno, asi som úchyl, no možno práve toto bol dôvod, prečo som to chcela vidieť! Síce sa teraz musím užierať psychologickou otázkou, prečo chcú oni práve ju!

Je to asi štýl anime, ktoré naozaj dokáže zapôsobiť na ženské hlavy, dokonca aj také chladné, ako som ja. Ak už nič, vážne má toto anime u mňa obdiv za to, ako ma dokázalo zmagoriť a donútilo ma ostať u neho dokonca.

“Celkom som si obľúbila Oriona. Jeho roztomilosť vám nedovolí ho nenávidieť.”

Možno aspoň preto, lebo ani na jednom zo vzťahov som nevidela nič romantické. Už dávno sa vo mne nevírila taká hŕba znechutenia, zmätenia a zahanbenia. No čo narobím… Bohužiaľ, aj u anime musí byť občas odpad.

tretia dobrá vec je hudba. Opening som si doslova zamilovala, niekedy som si dokonca púšťala dvojmo. Iste to malo veľa dočinenia aj s tým, že čím viac openningu, tým neskôr som sa dostala k samotnému dielu…

Ak by som chcela zájsť do úplných krajností, celkom som si obľúbila Oriona. Jeho roztomilosť vám nedovolí ho nenávidieť. Tam moja chvála musí skončiť. Toto anime je neeeeskutočne nudné! Okolo šiestej/siedmej časti sa vo mne ešte zrodila iskierka nádeje, ktorá by sa možno aj dokázala rozhorieť, keby neprišiel ten koniec.

“Kto vie, možno budem mať šťastie pri novele, ktorá je aj samotnou predlohou Amnesie.”

Celý čas tápete v nezmyselných záhadách, ktoré ako tak začnú zapadať až na záver, ale napriek tomu som už očakávala niečo veľkolepejšie a premyslenejšie…Ak si pozorne prečítate obsah, zistíte, že to má istý potenciál, mohlo by to mať zaujímavú zápletku dej, psychológiu postáv, celkovo si viem predstaviť akoby toto anime malo fungovať.

Kto vie, možno budem mať šťastie pri novele, ktorá je aj samotnou predlohou Amnesie. Možno si hovoríte, že som sa musela zblázniť, no zas je tú tá hlúpa zvedavosť. Môžte začať uzatvárať stávky- prežijem prvú kapitolu?

Máš k článku otázku alebo pripomienku?

Páčil sa ti tento článok? Chceš sa podeliť o svoje dojmy z anime? Nájde sa tu čitateľ vizuálnej novely, ktorá  bola predlohou? Napíš mi do komentárov. Odpovedám a teším sa na všetky názory!

(Ale nezabúdaj vyznačiť spoilery. Nekaz zážitok iným!)
Leave a reply

2 komentáre
  • Plne súhlasím Toto anime bolo hrozné, že som ho nedokázala ani dopozerať. Ku hre som sa síce nedostala, ale anime by som určite nikomu nedoporučila :/

    • Anime podľa mňa nezvládlo časové línie, ktoré sú pre novely bežné. Podľa odpovedí sa dostaneš ku konkrétnym cieľom a najlepšie je prejsť všetky, aby si dostala “pravý koniec”. Podľa mňa sa snažili skombinovať všetky línie a vôbec to nefungovalo. Ja si tú novelu isto prečítam 😀 Chcem vedieť či je to až také strašné, alebo to len tvorcovia anime skazili. Lebo ako hovoríš, to anime je des 😀

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Follow us

Proactively formulate resource-leveling imperatives through alternative process improvements.