Každý priateľ vám vie povedať: „Viem ako sa cítiš.“ Kto to ale myslí vážne? Pre intuitívnych ľudí, má táto fráza hlboký význam. Ako to, že o svojich priateľoch vieme veci skôr ako nám ich povedia? Cítime, čo sa prihodí, no nemáme na to žiadne vysvetlenia? Je to prekliatie či dar, o ktorý sme sa neprosili? A hlavne, čo urobíme ak sa raz stratí alebo zmýli?

 • Všímate si vecí, ktoré ostatní ľudia sotva postrehnú?
 • Napadajú vás dopredu veci, ktoré sa potom stanú?
 • Uprednostňujete hlbšie rozhovory pred nezáväznú konverzácií?
 • Zverujú sa vám ostatní so svojimi problémami?
 • Hľadajú u vás priatelia pochopenie a rady?
 • Ste fascinovaní duchovným poznaním?

Ak ste na tieto otázky odpovedali jasné áno, pravdepodobne patríte k vysoko vnímavým, teda intuitívnym, ľuďom. Vďaka tejto knihe možno pochopíte, ako funguje vaša intuícia. Ako sa dostať z nepríjemných situácií, do ktorých vás dostáva váš šiesty zmysel. Je načase zistiť, ako správne používať tento dar. Vedzte, že aj keď si to myslíte, je v poriadku vidieť veci, čo iným ostávajú skryté. Nie ste sami, aj my sme tu.

Zaujímavá kniha. Záleží však od toho, kto po nej siahne! V prípade číslo jedna, bude mať šťastie a vyberie si ju osoba ako ja- teda vysoko intuitívna. Vtedy skutočne poskytuje pomoc. Rovnako ako Ticho od Susan Cain pre introvertov, aj Heidi Sawyerová ošetruje rany zraneným dušiam intuitívnych ľudí.

Budete príjemne šokovaní, ako dokonale na vás sadnú opisy z prvej časti knihy. Zaspomínate si na situácie, do ktorých ste sa dostali nespočetnekrát, no sami ste možno nevedeli prečo. Však koľkokrát sme si už položili tú otázku: „Je so mnou niečo v neporiadku?“

„Prenasledoval ma strach v očiach mojich blízkych, keď som im rozprávala o veciach, ktoré som nikdy nemala odkiaľ zistiť.“

Pridlho ma prenasledoval strach v očiach mojich blízkych, keď som im rozprávala o veciach, ktoré som nikdy nemala odkiaľ zistiť. Pomohla od frustrácie, keď si priateľ pýta radu a nakoniec ide tvrdo proti nej, aby dokázal, že nemám pravdu. Lenže intuícia nikdy neklame. Aj to je súčasť toho, čo vás naučí prijať.

Zistíte, že tie „prkotiny“, ktoré evidentne „normálni“ ľudia vôbec neriešia, sú proste pre nás ostatných úplne prirodzené. Človek si zrazu hneď nepripadá tak sám. Teraz už viem, že tam vonku ma čakáte. Počúvate. A vidíte veci mojimi očami. Ste tam.

Lenže môže nastať aj to, že si ju vyberie „nezasvätený.“ V tomto prípade kniha nemôže byť veľkým prínosom, skôr sklamaním. Intuícia nie je niečo čomu sa dokáže človek priučiť. Buď ju máte alebo nie.

A vo svete, kde autorka vyzdvihuje „Vnímavých“, ako ľudí predurčených k veľkým veciam a úspechu, ľahko prepadnete skepse aj kritike, ak ste si podobné schopnosti nezažili na vlastnej koži. Ťažko vôbec dokáže pochopiť, o čom je reč…

„Táto kniha je veľmi špecifická. Je presne zameraná na svoje publikum.“

Nemyslím to v zlom. Práve naopak, verím, že to musí byť ešte viac stresujúce, ak si kúpite túto knihu a dostanete praktický návod na použitie prístroja, ktorý doma ani nevlastníte.

Táto kniha je veľmi špecifická. Je presne zameraná na svoje publikum, ktoré sa tu má nájsť. Ťažko povie niečo „nezainteresovanému divákovi.“ Pre niekoho takého by čítanie tejto knihy bolo ako sedieť v kine na filme v cudzom jazyku bez toho, aby ste mali titulky. Pravdepodobne ju zhodnotíte ako veľmi zlú kúpu a už ju viac neotvoríte.

Obdivujem Heidi Sawyer, že dokázala tak zložité vnímanie ľudí a sveta preskúmať a ešte zapísať do knihy. Intuitívni ľudia často mávajú veľmi nízke sebavedomie. Verím, že by ich mohla postrčiť správnym smerom. Čo môže byť krásnejšie ako čítať o téme, o ktorej sa sami obávame rozhovoriť?

Mínusové body by som tejto knihe udelila autorke (či prekladateľke) za strohú, obmedzenú slovnú zásobu. Používa tie isté prirovnania, opakuje rovnaké myšlienky ako verklík. Vyvolávalo to vo mne skľučujúci pocit, že každá nová strana prináša len niečo, čo som čítala predtým. Je to akýsi najnovší fenomén motivačnej literatúry. Autorky začínajú pôsobiť akoby potrebovali utešovať a presvedčovať sami seba.

„Čím ďalej je ťažšie nájsť iskru originality a niečo, čo vás nakopne čítať ďalej.“

Možno sa pýtate: „Nie je to pre „odbornú literatúru“ typické?“ Prečo by malo?! Čítala som psychológie vystavané čisto cez príbehy ľudí, ich snov aj rozhovoroch medzi žiakmi a učiteľom. Autorka proste zvolila najjednoduchší spôsob podania svojej informácie na úkor kreativity- čo by predsa pre intuitívnych ľudí s pravou hemisférou malo byť bližšie, ako opakujúce sa frázy!

Pomedzi tieto zhluky podobností je čím ďalej ťažšie nájsť iskru originality, novoty a niečo, čo vás nakopne čítať ďalej. Krásny pocit sa vytrácal niekde po polovičke. Sama sa pýtam: „Vedela by som túto knihu rovnako oceniť, keby som sa s ňou v prvej časti tak nestotožnila? Obávam sa, že odpoveď je nie.

Druhá polka knihy sa venuje praktickým radám, ktoré intuitívnom ľuďom pomáhajú rozvíjať svoje schopnosti. Naučiť sa nimi nebyť obmedzovaní, prijať samého seba a využiť ich naplno.

Znie to ako krásna myšlienka. Keby… Návody mi neboli neúplné a príliš mätúce. V konečnom dôsledku som nevedela, kedy ktorý použiť. Autorka tu často odkazuje na svoju prax a workshopy. Nemohla som si pomôcť, po čase som si pripadala ako pri čítaní obrovského dvesto-stranového letáku s reklamou na jej odbornú pomoc.

„Ak dúfate, že sa naučíte umeniu intuitívnych ľudí pomocou tejto knihy, bez prirodzeného daru, čaká vás mnoho-stranové sklamanie.“

Koniec som čítala s veľkým sebazaprením. Ja chápem, že ako psychológ, ktorý sa živí touto pomocou, nemôže prezradiť všetky svoje triky.  Radšej by som uprednostnila menej a poriadne návody, ako veľa neúplných- a teda nepoužiteľných. Isto nemám peniaze, čas a ochotu, ísť ju vyhľadať niekde do Anglicka. Napriek snahe pomôcť, trochu ma škrie pocit, že sa zameriava iba na ľudí vo svojom dosahu. A dostupnými peňaženkami.

Na záver by som povedala asi toľko: netreba knihu hneď zavrhnúť. Otvorila mi oči a môže aj mnohým z vás. Hlavne jej prvé kapitoly sú obrovskou pomocou a navnadili ma na hľadanie podobných kníh. Tie by mohli mať pre mňa omnoho väčší prínos, ako táto od Heidi Sawyerová. Bez jej prečítania by som k takémuto poznaniu nikdy nedošla.

Takže vnímavým jedincom odporúčam knihu ako šlabikár-niekde treba začať. Keď si budete veriť viac, skúste v tejto téme pohľadať niečo iné, čoskoro sa vám isto ozvem s mojimi novými objavmi. Moje recenzie vám vždy budú k dispozícií.

Ak dúfate, že sa naučíte umeniu intuitívnych ľudí pomocou tejto knihy, bez prirodzeného daru, čaká vás mnohostranové sklamanie. Preto si treba kúpu dobre zvážiť. Možno by som vám odporučila prezrieť v kníhkupectvo. Mne po pár náhodných strán bolo jasné, že je určená práve pre mňa.

Chceš sa podeliť o svoje dojmy? Máš otázku alebo pripomienku k článku?

Si vysoko intuitívny/a? Poznáš niekoho takého v tvojom okolí? Chceš sa podeliť o svoje osobné skúsenosti? Páčil sa ti tento článok? Napíš mi do komentárov. Odpovedám a teším sa na všetky názory!

Good

 • Dobrý začiatok pre zoznámenie sa s intuitívnymi ľuďmi a vlastnými schopnosťami
 • Na tak obtiažnu tému, pomerne dobré spracovanie
 • Príklady z autorkinho života

Bad

 • Časté opakovanie vecí
 • Návody na rozvíjanie sú nejasné
 • Nepomôže ľuďom, ktorí nemajú prirodzený dar

Zhrnutie

Dobrá kniha na odraz. Kým som si neprečítala túto knihu netušila som, že moja intuícia nevychádza len z empatie. Bohužiaľ na moje sklamanie vám ju ani nerozvinie ani nepomôže ovládnuť. jediné, čo ponúknuť naozaj vie, je pocit, že na tomto svete ani ty nie si sám. Vedz, že aj na druhej strane monitora, sa jeden práve ukrýva...
6

Slušné

Štýl autora - 5
Príklady zo života - 7
Štatistiky a výskum - 6
Nájdenie odpovedí - 8
Využitie v praxi - 4